Aktuality
V dňoch od 8. do 15. januára absolvoval Patrik Sečník, študent Gymnázia v Kysuckom Novom Meste, prax na Katedre technickej kybernetiky v oblasti spracovania signálov a biomedicínskych dát. Prax bola primárne zameraná na oboznámenie sa s technológiami a metódami spracovania signálov, meranie a následné spracovanie záznamu signálov z mozgu pre potreby neinvazívneho klasifikovania kritických stavov diabetikov.
Vedomosti a výsledky nadobudnuté na praxi Patrik zúročí vo svojej práci pre stredoškolskú odbornú činnosť. Patrikovi želáme veľa úspechov v budúcnosti a dúfame, že sa zúčastní aj ďalších aktivít na pôde Fakulty riadenia a informatiky UNIZA.
Zároveň sa chceme poďakovať nášmu doktorandovi študijného programu Aplikovaná informatika Michalovi Kubaščíkovi za úspešné zabezpečenie realizácie praxe.
Vytvorené 16.01.2025 20:23, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Členovia Katedry manažérskych teórií doc. Ing. Michal Varmus, PhD. a Ing. Roman Adámik, PhD. a Katedry technickej kybernetiky Ing. Lukáš Čechovič, PhD. sú súčasťou Erasmus+ projektu ARCH-ed Excellence zameraného na rozvoj zručností v oblasti športového manažmentu a trénerstva v športovej lukostreľbe. Súčasťou projektu sú aj Slovenská asociácia jazdeckej lukostreľby, Fínska asociácia jazdeckej lukostreľby a Športový klub Kawalkada (Poľsko).
Po úvodných online kick-off schôdzach nasledujú v rámci projektu ďalšie stretnutia v Poľsku, Fínsku a na Slovensku. Výstupy budú neskôr odprezentované na medzinárodnej konferencii SMICEE v roku 2026.
Vytvorené 18.01.2025 17:36, Ing. Roman Adámik, PhD.
V dňoch 16. až 18. decembra 2024 sa konalo úvodné stretnutie projektu Erasmus+ SuMoS (Strengthening the ecosystem for sustainable student mobility - Posilnenie ekosystému pre udržateľné študentské mobility), ktoré zorganizoval koordinátor projektu, Univerzita v Záhrebe, Fakulta organizácie a informatiky (FOI). Stretnutie sa konalo v hybridnom formáte - naživo na FOI a online a viedla ho koordinátorka projektu pani Katarina Pažur Aničić.
Projekt Erasmus+ SuMoS má celkový rozpočet 400 000,00 €, realizuje sa so spolufinancovaním Európskej únie v rámci výzvy KA220 Kooperatívne partnerstvá v oblasti vysokoškolského vzdelávania a trvá 3 roky (1.10.2024 - 30.9.2027).
Na úvodnom stretnutí projektu sa zúčastnili členovia všetkých partnerov z 5 európskych krajín. Koordinátorom projektu je Fakulta organizácie a informatiky Záhrebskej univerzity a partnermi sú ESIEA - Graduate Engineering School z Francúzska, Univerzita v Maribore, Fakulta organizačných vied (FOV) z mesta Kranj zo Slovinska, Žilinská univerzita, Fakulta riadenia a informatiky (FRI) zo Slovenska a Univerzita v Belehrade, Fakulta organizačných vied (FON) z Belehradu zo Srbska.
Prvý deň stretnutia sa uskutočnili bilaterálne stretnutia so zástupcami partnerských tímov zo Slovenska a Francúzska, druhý deň sa konalo stretnutie so všetkými partnermi projektu a tretí deň sa konali zasadnutia riadiaceho orgánu projektu a bilaterálne stretnutia s partnermi zo Slovinska a Srbska. Okrem stretnutí partnerov sa uskutočnilo aj koordinačné stretnutie tímu, ktorý pracuje na rozvoji inštitucionálneho ekosystému mobility študentov. Projekt SuMoS v rámci programu Erasmus+ pozostáva z 5 pracovných balíkov a jeho cieľom je posilniť inštitucionálny ekosystém pre strategickú, štruktúrovanú a udržateľnú spoluprácu medzi vysokoškolskými inštitúciami v oblasti mobility študentov prostredníctvom rozvoja a cieleného využívania ekologických postupov, digitálnych nástrojov a prístupov na porovnávanie študijných programov.
Očakávané výsledky projektu SuMoS sú:
- Odporúčania pre ďalší rozvoj inštitucionálneho ekosystému mobility študentov, ktorý zahŕňa ekologické a udržateľné postupy, spolu s vývojom inovatívneho digitálneho riešenia na zvýšenie povedomia študentov o ich ekologickej stope
- Odporúčania na porovnanie predmetov a učebných plánov medzi partnerskými inštitúciami a vypracovanie značky kvality predmetov s podporou inovatívneho riešenia nástroja Balanced Learning Design Planning (https://learning-design.eu/), ktorý bol vyvinutý v rámci iných projektov FOI (RAPIDE : https://rapide-project.eu/, iLED: https://iled-project.eu/, TRUELA: https://lalab.foi.hr/truela).
- Navrhnutá, testovaná a overená inovatívna platforma s podporou umelej inteligencie na podporu mobility študentov
Koordinátor projektu a vedúci tímu FOI UNIZG pani Katarina Pažur Aničić, povedala: "Na FOI si dobre uvedomujeme, že študentská mobilita je jedným z aspektov študentského života, ktorý výrazne prispieva k osobnostnému a kariérnemu rozvoju študentov a následne k pozitívnym zmenám v spoločnosti. Projektom SuMoS preto chceme ďalej posilniť existujúcu spoluprácu medzi partnerskými inštitúciami v oblasti študentskej mobility prostredníctvom vývoja riešení založených na ekologických a inovatívnych postupoch vrátane potenciálu umelej inteligencie, ktoré pokrývajú všetky prvky ekosystému študentskej mobility. Cieľom však je, aby výsledky projektu boli široko použiteľné a prístupné aj pre iné vysokoškolské inštitúcie s cieľom posilniť ich kapacity na zlepšenie a zvýšenie mobility študentov, aby sa v konečnom dôsledku prispelo k dosiahnutiu cieľov zvýšenia počtu študentov so skúsenosťami s mobilitou na národnej úrovni a na úrovni EÚ."
Viac informácií o projekte a jeho aktivitách nájdete na oficiálnej webovej stránke projektu SuMoS.
Vytvorené 09.01.2025 17:32, doc. Ing. Peter Márton, PhD.
V dňoch 16. až 20. decembra 2024 sa pod záštitou Katedry technickej kybernetiky uskutočnila Zimná škola programovania vstavaných systémov. Z celkového počtu 250 záujemcov bolo z kapacitných dôvodov vybraných 45 účastníkov, ktorí mali príležitosť venovať sa vývoju a programovaniu diaľkovo ovládaných lodiek na platforme ESP32-S2 od spoločnosti Espressif Systems.
Vrcholom podujatia bola záverečná súťaž, počas ktorej dvojice účastníkov nasadili svoje loďky do vzájomných súbojov. Cieľom bolo eliminovať súperove loďky, pričom študenti ukázali svoje technické schopnosti, kreativitu a schopnosť tímovej spolupráce. Súťaž priniesla nielen zábavu, ale aj praktické zhodnotenie nadobudnutých vedomostí.
Vzhľadom na veľký záujem o podujatie je naplánovaný ďalší termín Zimnej školy programovania vstavaných systémov na 13. až 17. januára 2025. Veríme, že aj nové kolo prinesie účastníkom množstvo cenných skúseností a inšpirácie v oblasti programovania vstavaných systémov.
Vytvorené 08.01.2025 21:07, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Si stredoškolák/stredoškoláčka a zaujímaš sa o svet informatiky, informačných technológií alebo manažmentu? Tak práve pre Teba sme pripravili druhý ročník atraktívnych súťaží pre všetkých šikovných stredoškolákov a stredoškoláčky v predposlednom alebo poslednom roku štúdia, ktoré Ti umožnia otestovať a zároveň prehĺbiť Tvoje IT a manažérske zručnosti.
FRI súťaže sú určené pre šikovných stredoškolákov a stredoškoláčky v predposlednom alebo poslednom roku štúdia, ktorí radi súťažia a majú radi výzvy.
SÚŤAŽ JUNIOR KÓDER / KÓDERKA
Súťaž je určená nielen pre programátorov počítačových hier, ktorí sa chcú zlepšiť a rozšíriť si svoje IT zručnosti. Počas troch kôl (harmonogram je uvedený nižšie) Ti naši lektori a lektorky predstavia možnosti objektového programovania prostredníctvom tvorby počítačovej hry. Domáce úlohy preveria, ako si pochopil a zvládol ich školenie a pripravia Ťa na finálové kolo, na ktorom podľa zadania budeš programovať počítačovú hru.
Čakajú na teba zaujímavé kóderské úlohy, nové vedomosti, finálové kolo na FRI UNIZA o hodnotné ceny a výhry (poukážky Alza), titul TOP JUNIOR KÓDER / KÓDERKA za rok 2025 a možnosť prijatia na FRI UNIZA bez prijímacích skúšok.
SÚŤAŽ 3D TLAČ
Súťaž je určená pre všetkých šikovných stredoškolákov a stredoškoláčky, a to ako pre začiatočníkov, tak i pre pokročilých bez nutnosti vlastnenia 3D tlačiarne. Počas troch kôl (harmonogram je uvedený nižšie) Ti naši lektori predstavia možnosti 3D tlače. Domáce úlohy preveria, ako si pochopil a zvládol ich školenie a pripravia Ťa na finálové kolo, na ktorom podľa zadania budeš modelovať a tlačiť svoj 3D model na pripravenej 3D tlačiarni.
Čakajú na teba zaujímavé úlohy 3D tlače, nové vedomosti a finálové kolo na FRI UNIZA, kde môžeš získať hodnotné ceny a výhry. Hlavnou cenou je 3D tlačiareň Prusa Mini+/Bambulab A1 mini AMS lite. Okrem toho, pre najlepších sú pripravené aj špeciálne ceny, poukážky (Alza) a možnosť prijatia na FRI UNIZA bez prijímacích skúšok.
SÚŤAŽ JUNIOR MANAŽÉR / MANAŽÉRKA
Súťaž je určená pre budúcich manažérov a manažérky, ktorí sa chcú zlepšiť a rozšíriť si svoje manažérske a IT zručnosti. Počas troch kôl (harmonogram je uvedený nižšie) Ti naši lektori a lektorky predstavia najnovšie trendy v oblasti manažmentu, marketingu a práce manažéra s informáciami. Domáce úlohy preveria, ako si pochopil a zvládol ich školenie a pripravia Ťa na finálové kolo.
Čakajú na teba zaujímavé manažérske úlohy, nové vedomosti, finálové kolo na FRI UNIZA o hodnotné ceny a výhry (poukážky Alza), titul TOP JUNIOR MANAŽÉR / MANAŽÉRKA za rok 2025 a možnosť prijatia na FRI UNIZA bez prijímacích skúšok.
Vyššie uvedené FRI súťaže budú prebiehať formou riešenia zaujímavých úloh, ktoré budú zverejňované v tíme súťaže v prostredí Moodle. Celkovo prebehnú štyri kolá, pričom prvé tri kolá budú prebiehať online v tíme súťaže a posledné – finálové kolo sa uskutoční prezenčne v priestoroch Fakulty riadenia a informatiky UNIZA.
Ako sa zapojiť do súťaží?
- vyplň registračný formulár danej súťaže (Junior kóder/kóderka, 3D tlač, Junior manažér/manažérka) a budeš pridaný do tímu súťaže (pozvánka Ti príde na Tvoj e-mail)
- zúčastni sa jednotlivých školení podľa harmonogramu, ktoré sa uskutočnia formou webinárov na MS Teams, kde získaš nové vedomosti alebo si prehĺbiš súčasné vedomosti v danej problematike
- vyrieš zadané úlohy a získavaj postupne body, ktoré Ti umožnia postúpiť do finále na FRI UNIZA
- ukáž svoje kóderské, IT alebo manažérske zručnosti vo finálovom kole a hraj o skvelé ceny
Prečo sa prihlásiť?
- Čakajú na Teba zaujímavé úlohy a finálové kolo na FRI UNIZA
- Získaš nové vedomosti a skúsenosti v danej oblasti (objektové programovanie, 3D tlač, manažment)
- Zabavíš sa pri tom!
Navyše úspešní účastníci finálového kola získajú certifikát o jeho absolvovaní, na základe ktorého môžu byť následne prijatí na Fakultu riadenia a informatiky UNIZA bez prijímacej skúšky (certifikát je potrebné priložiť ako prílohu do elektronického systému Elektronická prihláška, pričom je potrebné splniť zároveň podmienku - aritmetický priemer známok na koncoročnom vysvedčení za predposledný ročník štúdia do 2,0 vrátane, pozri viac na: podmienky prijatia bez prijímacej skúšky na FRI UNIZA).
Aktivita |
Čas |
Forma |
Junior kóder/kóderka |
3D tlač |
Junior manažér/manažérka |
Prvé kolo |
16:00 – 18:00 |
online |
29.01.2025 |
28.01.2025 |
30.01.2025 |
Druhé kolo |
16:00 – 18:00 |
online |
12.02.2025 |
11.02.2025 |
13.02.2025 |
Tretie kolo |
16:00 – 18:00 |
online |
26.02.2025 |
25.02.2025 |
27.02.2025 |
Finálové kolo |
08:00 – 13:00 |
FRI UNIZA |
26.03.2025 |
25.03.2025 |
27.03.2025 |
Ďalšie dôležité termíny:
Uzávierka prihlasovania do súťaže |
26.01.2025 |
Vyhlásenie postupujúcich do finálového kola |
17.03.2025 |
V prípade akýchkoľvek otázok, neváhaj kontaktovať hlavného organizátora danej súťaže:
FRI súťaž |
Registračný formulár |
Hlavný organizátor |
Junior kóder/kóderka |
||
3D tlač |
||
Junior manažér/manažérka |
Vytvorené 08.01.2025 19:03, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Vážená akademická obec i široká verejnosť,
s radosťou Vás chceme informovať o zaradení výskumného projektu „Vývoj nových metód pre analýzu spoľahlivosti zložitých systémov“ zodpovednej riešiteľky prof. Ing. Eleny Zaitsevy, PhD. z Katedry informatiky do publikácie Výskumné projekty s vynikajúcou úrovňou, ktorou Agentúra na podporu výskumu a vývoja prezentuje výsledky riešenia projektov dosahujúcich vynikajúcu úroveň.
Výskumný projekt bol riešený od júla 2019 do júna 2023 na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA. Predmetom výskumu bola analýza spoľahlivosti zložitých systémov (objektov) založená na matematickej reprezentácii systémov vo forme viacstavového systému (MSS).
Vyvinuté metódy analýzy spoľahlivosti a odhadu zložitých systémov boli použité v rôznych praktických aplikáciách ako napríklad analýza spoľahlivosti systémov zdravotníckej starostlivosti, analýza spoľahlivosti UAV a ich flotily/roja, analýza spoľahlivosti a rizík v oblasti klímy a degradácie pôdy (podrobnejšie informácie nižšie).
Prof. Elene Zaitseve i jej výskumnému tímu srdečne blahoželáme a prajeme im veľa ďalších úspechov v ich vedeckovýskumných aktivitách v roku 2025.
Vytvorené 06.01.2025 17:55, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Milé študentky, milí študenti,
chceli by sme Vám dať do pozornosti platnosť Metodického usmernenia č. 4/2024 k termínom štátnych skúšok. Toto usmernenie upravuje pravidlá organizácie štátnych skúšok. Počas akademického roka je vyhlásený zimný, letný a mimoriadny termín štátnych skúšok. V metodickom usmernení je uvedený spôsob prihlasovania na uvedené termíny štátnych skúšok.
Dôležitou zmenou oproti minulým akademickým rokom je možnosť prihlásiť sa na mimoriadny termín štátnych skúšok (august 2025) len prostredníctvom žiadosti, kde študent/študentka uvedie relevantný dôvod pre prihlásenie sa na mimoriadny termín. Medzi relevantné dôvody patria:
- zahraničný študijný pobyt (Erasmus, Národný štipendijný program a pod.) v poslednom semestri príslušného stupňa štúdia,
- zdravotné problémy,
- iné osobitné dôvody, ktoré uvedie študent/študentka v žiadosti.
Preto je dôležité, aby študentky a študenti pristúpili zodpovedne k plánovaniu štátnic a využili zimné a letné skúškové obdobie na úspešné absolvovanie predmetov a nasledujúce mesiace na napísanie záverečnej práce tak, aby sa mohli zúčastniť letného termínu štátnych skúšok (jún 2025).
Taktiež sa na začiatku akademického roka upravili termíny týkajúce sa odovzdávania záverečných prác, uzatvárania ročníka, štátnic a promócií tak, aby študenti a študentky mali väčší časový priestor na napísanie záverečnej práce a najmä na úspešné uzatvorenie ročníka. Porovnanie minuloročných a aktuálnych termínov sa nachádza nižšie v prehľadnej tabuľke.
V prípade otázok neváhajte sa obrátiť na študijný referát. Držíme palce všetkým končiacim študentkám a študentom pri finalizácii ich záverečných prác a ich úspešných obhajob na letnom termíne štátnych skúšok.
Udalosť | Termíny - 2023/2024 | Termíny - 2024/2025 |
odovzdávanie diplomových prác | 25.04.2024 | 30.04.2025 |
odovzdávanie bakalárskych prác | 02.05.2024 | 07.05.2025 |
uzatvorenie ročníka (Bc. a Ing.) | 24.05.2024 | 06.06.2025 |
bakalárske štátnice | 04. - 05.06.2024 | 16. - 17.06.2025 |
inžinierske štátnice | 10. - 12.06.2024 | 12. - 13.06.2025 |
promócie (Bc. a Ing.) | 25. - 26.06.2024 | 02.07.2025 (Ing.) - 03.07.2025 (Bc.) |
Vytvorené 06.01.2025 16:51, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
S hlbokým zármutkom oznamujeme akademickej i širokej verejnosti, že v nedeľu 29.12.2024 zomrel vo veku 90 rokov náš kolega a priateľ – významná osobnosť medzinárodného významu, akademik Ruskej akadémie vied pre dopravu, zakladateľ študijného odboru Kybernetika v doprave a spojoch, dlhoročný vysokoškolský učiteľ a vedec, pán Ladislav Skyva. Vďaka nemu v roku 1972 vznikla Katedra technickej kybernetiky, ktorá sa stala jednou zo zakladajúcich súčastí Fakulty riadenia, neskôr Fakulty riadenia a informatiky. Pred svojím odchodom do dôchodku v roku 2009, bol významným koordinátorom medzinárodných projektov v oblasti dopravy na Žilinskej univerzite v Žiline.
Narodil sa 23.06.1934 v obci Čechyně, v Juhomoravskom kraji. V roku 1960 ukončil s vyznamenaním štúdium na Vysokej škole železničnej v Prahe, na Elektrotechnickej fakulte. Titul kandidáta vied (CSc.) získal v roku 1964 na Strojníckej a elektrotechnickej fakulte Vysokej školy dopravnej. Na tej istej fakulte v roku 1967 úspešne habilitoval a v roku 1977 bol vymenovaný za profesora. Medzitým v roku 1975 mu bol udelený titul doktor vied (DrSc.) na Slovenskej akadémii vied. Vo vedeckej činnosti sa pán Skyva celoživotne venoval predovšetkým oblasti optimálneho riadenia systémov a dopravných procesov a simulácii veľkých železničných uzlov.
Úprimnú sústrasť a Vašu spomienku na akademika Skyvu môžete vyjadriť v elektronickej kondolenčnej knihe.
Posledná rozlúčka s pánom akademikom Skyvom bude 7. januára o 12.00 hod. na Starom cintoríne v Žiline.
Česť jeho pamiatke.
Vytvorené 03.01.2025 10:07, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Do nového roka 2025 Vám prajeme pevné zdravie, veľa úspechov v študentskom, akademickom, ale najmä v osobnom živote. Študentom a študentkám prajeme veľa trpezlivosti pri učení sa na skúšky. Končiacim študentom a študentkám prajeme úspešné zvládnutie štátnic a obhajob ich záverečnej práce. Kolegom a kolegyniam prajeme veľa energie pri výučbe a riešení výskumných projektov. Partnerom z podnikovej praxe ďakujeme za spoluprácu v roku 2024 a tešíme sa na rozvíjanie spolupráce v roku 2025. Majme úspešný rok 2025.
Vytvorené 01.01.2025 10:26, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Pre všetkých šikovných stredoškolákov pripravila Fakulta riadenia a informatiky UNIZA obľúbené online školy v oblasti rozvoja manažérskych a IT zručností, ktoré prebehnú v mesiacoch január a február. Pre veľký záujem zo strany žiakov stredných škôl bol termín prihlasovania predĺžený do 31. januára 2025.
Termín online školy | Registračný formulár |
13.01. – 17.01.2025, 16:00 - 18:30 (online prostredníctvom MS Teams) | CHCEM SA PRIHLÁSIŤ |
20.01. – 24.01.2025, 16:00 - 18:30 (online prostredníctvom MS Teams) | CHCEM SA PRIHLÁSIŤ |
27.01. – 31.01.2025, 16:00 - 18:30 (online prostredníctvom MS Teams) | CHCEM SA PRIHLÁSIŤ |
03.02. – 07.02.2025, 16:00 - 18:30 (online prostredníctvom MS Teams) | CHCEM SA PRIHLÁSIŤ |
Účasť na kurze je bezplatná. Počet miest na kurze je limitovaný a preto neváhaj a prihlás sa čo najskôr cez registračný formulár uvedený vyššie.
V prípade úspešného absolvovania online školy, môžeš byť prijatý na Fakultu riadenia a informatiky UNIZA bez prijímacej skúšky (certifikát priložíš ako prílohu do elektronického systému Elektronická prihláška, pričom je potrebné splniť zároveň podmienku - aritmetický priemer známok na koncoročnom vysvedčení za predposledný ročník štúdia do 2,0 vrátane).
PREČO SA PRIHLÁSIŤ?
- Naučíš sa základy práce úspešného manažéra
- Zahráš si manažérske hry
- Zlepšíš si svoje prezentačné zručnosti
- Naučíš sa vytvárať myšlienkové mapy
- Precvičíš si tímovú spoluprácu zábavnou formou
- Spoznáš a vyskúšaš si vyjednávacie techniky
- Rozšíriš si svoje počítačové zručnosti
- Rozvinieš si svoje kreatívne schopnosti a tvorivosť
- Spoznáš nových kamarátov.
- Zabavíme sa spolu!
Ako hodnotia online školu jej úspešní účastníci? Prečítajte si ich referencie.
V prípade akýchkoľvek otázok, neváhaj kontaktovať nášho kolegu Viliama – hlavného organizátora.
Vytvorené 31.12.2024 10:56, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Modal Header
Some text in the modal.
Kalendár
Prijímacie konanie
Rýchle linky
- Adresár zamestnancov UNIZA
- Alumni FRI
- Azure DevTools For Teaching
- Cisco Netacad
- Časopis HRM&E
- Časopis m:se
- Dochádzkový systém
- E-vzdelávanie
- Evidencia záverečných prác
- Externé záverečné práce
- FRI students klub
- Helpdesk FRI
- Knižnica
- Neoficiálne (Jean de Mijon)
- Online skúšanie
- Projekty inžinierskeho štúdia
- Rezervácia učební
- Rozvrhy
- Stravovanie UNIZA
- Študenti so špecifickými potrebami
- Webmail študenti
- Webmail zamestnanci
- Záverečné práce
- Zmena LDAP hesla
- Žilinská univerzita