AWS Academy je celosvetové riešenie pre podporu vzdelávania v oblasti Cloud Computing-u (CC) od spoločnosti Amazon. Cieľom programu je pomôcť študentom získať vedomosti, skúseností a certifikácie v oblasti CC a viesť ich na začiatku ich profesionálnej kariéry v tejto oblasti.
Vyučovanie Katedry informačných sietí v študijných programoch bakalárskeho stupňa Informačné a sieťové technológie a inžinierskeho stupňa Aplikované sieťové inžinierstvo sa zameriava na tri praktické oblasti vzdelávania. Na oblasť počítačových sietí, oblasť bezpečnosti a na oblasť cloud computingu/virtualizácie. Každú oblasť tak máme aktuálne pokrytú silným strategickým partnerstvom. Po sieťach (Cisco Networking Academy, Juniper Academy Alliance program) a bezpečnosti (Fortinet Network Security Academy) je tak AWS ďalším partnerstvom vo vzdelávaní medzi katedrou a svetovými IT lídrami, ktoré výrazne prispeje ku kvalite a modernému vzdelávaniu na našej Fakulte riadenia a informatiky UNIZA.
Fakulta
riadenia a informatiky UNIZA aj v týchto dňoch pokračuje vo výrobe
ochranných štítov prostredníctvom 3D tlače pre zdravotníkov a zabezpečuje
ich distribúciu všade tam, kde je to potrebné (nemocnice, rýchle zdravotné
služby, ambulancie, domovy sociálnych služieb...). K dnešnému dňu úspešne
vyrobila a bezplatne odovzdala už viac ako 3000 ochranných štítov.
Aby sa tento náročný projekt úspešne zvládol, bolo potrebné vyriešiť koordinačnú, výrobnú, logistickú a finančnú stránku, nakoľko Fakulta riadenia a informatiky UNIZA nemá na takýto projekt vyčlenené vlastné finančné prostriedky. Koordinačná stránka projektu bola zabezpečená vytvorením tímu v aplikácii Microsoft Teams, kde prebiehala potrebná komunikácia. “Bolo to ako keby sa na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA rozbehla firma na výrobu štítov.”, hovorí pán Čechovič. “Museli sme zorganizovať všetky aspekty od zásobovania materiálom, výrobu, balenie a distribúciu, komunikáciu s koncovými užívateľmi, financovanie a technickú stránku výroby 3D tlače, aby sa maximalizoval počet vyrobených štítov za deň.”, pokračuje pán Čechovič.
Pri projekte tlačenia ochranných štítov sa naplno prejavila konkurenčná výhoda Fakulty riadenia a informatiky UNIZA. FRI UNIZA je ideálnym miestom na vznik úspešných startupov. Nachádzajú sa tu budúci špičkoví programátori, počítačoví inžinieri a manažéri. Počítačoví inžinieri spolu s informatikmi zodpovedali za programátorskú a technickú stránku fakultnej verejnoprospešnej iniciatívy v oblasti efektívneho využívania 3D tlače. Manažéri spustili prvú crowdfundingovú kampaň na fakulte, riešili otázky financovania iniciatívy, zabezpečenia materiálov, distribúcie, zberu objednávok, ale aj marketingu a PR o úsilí fakulty pomôcť.
K dnešnému dňu našlo svojich majiteľov viac ako 3000 kusov ochranných štítov z produkcie FRI UNIZA. Záujem o ochranné štíty sa zastabilizoval a výroba beží priebežne podľa potreby a záujmu. V záujme skvalitniť a zefektívniť distribučný proces bol vytvorený prehľadný objednávkový formulár pre dodanie ochranných štítov tam, kde ich je aktuálne nedostatok. V súčasnosti objednávky na nové ochranné štíty prichádzajú priebežne. Viaceré zdravotnícke organizácie opätovne oslovujú FRI UNIZA o dodanie ďalších kusov ochranných štítov na základe ich spokojnosti po dodaní prvotnej zásielky štítov. Zdravotníci, lekári, zdravotné sestry, pracovníci samosprávy, domovov sociálnych služieb, či učitelia základných škôl si majú stále možnosť objednať ochranné štíty prostredníctvom vyplnenia objednávkového formulára.
Fakulta riadenia a informatiky UNIZA vytvorila aj interaktívnu mapu pomoci na prehľadné zobrazenie, kde všade boli bezplatne fakultou dodané vyrobené ochranné štíty zdravotníkom. Široká verejnosť má tak možnosť si pozrieť, kam smerovala pomoc a vyrobené ochranné štíty. Mapa je priebežne aktualizovaná na základe realizovaných dodávok.
Finančné prostriedky boli výhradne využité na nákup materiálu na tlač a výrobu štítov vzhľadom na cieľ Fakulty riadenia a informatiky UNIZA uspokojiť obrovský dopyt po ochranných štítov. Jedna tlačiareň bola zapožičaná aj od Univerzitnej knižnice Žilinskej univerzity (ďakujeme).
Vyhlasujeme anketu o najlepšieho prednášajúceho a cvičiaceho v čase pandémie Covid-19 a o najlepšie zvládnutý predmet počas pandémie. Poďakujte vyučujúcim aj takýmto spôsobom, pomôžte nám vybrať najlepších a hlasujte v ankete https://www.fri.uniza.sk/anketa do 5. júla. Ďakujeme.
Vďaka schválenému novému projektu (2020-1-SK01-KA107-077885) pre spoluprácu s partnerskými krajinami programu Erasmus+ bude môcť naša fakulta v nasledujúcich dvoch akademických rokoch spolupracovať s vysokoškolskými inštitúciami z Bosny a Hercegoviny. Predpokladáme spoluprácu s týmito inštitúciami:
Nazrite spoločne s nami pod pokrievku našich online štátnych
skúšok. Konkrétne na prácu tajomníkov, predsedov, interných a externých členov
skúšobných komisií, študijných referentiek, či online pripojených študentov.
Veľké poďakovanie patrí našej tohtoročnej úspešnej absolventke Valentíne, ktorá
symbolicky oznámila svetu úspešné ukončenie štúdia za všetkých našich bakalárov
a inžinierov na našej FRI zvoničke. Všetkým bakalárom a inžinierom blahoželáme.
Kvôli pandémii Covid-19 sa štátne skúšky v akademickom roku 2019/2020 uskutočnia online formou. Za týmto účelom bolo vydané Metodické usmernenie č. 1/2020 k priebehu a organizácii štátnic na FRI UNIZA v akademickom roku 2019/2020.
Žiadame akademickú obec a najmä študentov končiacich ročníkov, aby si toto metodické usmernenie vydané dekanom fakulty pozorne prečítali a postupovali podľa neho. V tomto metodickom usmernení je uverejnený aj spôsob odovzdávania tlačenej verzie záverečnej práce spolu s požadovanými tlačivami (podpísaná licenčná zmluva, dotazník absolventa...).
Na konci metodického usmernenia sa nachádza prehľadný harmonogram online štátnych skúšok s termínmi, ktoré je nevyhnutné dodržať.
V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte obrátiť na študijného poradcu (Viliam Lendel) prostredníctvom aplikácie MS Teams.
Vážení členovia akademickej obce,
dovoľujeme si Vás pozvať na verejné zasadnutie Akademického senátu Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline, ktoré sa uskutoční dňa 11. júna 2020 o 13:00 v Informačnom centre FRI. Účasť verejnosti bude možná aj prostredníctvom videokonferencie s využitím platformy MS Teams (link na pripojenie).
Predbežný program rokovania:
Vážená akademická obec,
dovoľujeme si Vás pozvať na fakultnú prezentáciu v rámci predmetu Projekt 2 dennej doktorandky 1. ročníka Ing. Veroniky Šalgovej, ktorá sa bude konať dňa 18. 6. 2020 o 9.00 hod.
Názov prezentácie: Algoritmy indexovania, rozmiestňovania a vyhľadávania v rozsiahlych databázach.
Prezentáciu bude moderovať prorektor pre informačné systémy prof. Ing. Karol Matiaško, PhD.
Prezentácia bude prebiehať teleprezenčnou formou prostredníctvom nástroja MS Teams. Organizačné pokyny k priebehu prezentácie zverejní prodekan pre vedu a výskum doc. Ing. Michal Koháni, PhD. pár dní pred konaním prezentácie.
Všetci ste srdečne vítaní!
Fakulta riadenia a informatiky UNIZA oznamuje uchádzačom, že prijíma prihlášky na 3. stupeň vysokoškolského štúdia - doktorandské štúdium pre akademický rok 2020/2021 v študijných programoch:
- aplikovaná informatika,
- manažment,
- inteligentné informačné systémy.
Oznam o podávaní prihlášok a témy dizertačných prác sú uverejnené v sekcii UCHÁDZAČI.
Termín podania prihlášky elektronicky sa predlžuje: do 22. júna 2020
Termín prijímacieho konania: 13. – 18. júla 2020
Vážení kolegovia,
UNIZA vyhlásila výzvu na podávanie prihlášok na mobilitu učiteľa pre akademický rok 2020/21. Na našej fakulte budeme prihlášky prijímať do 03.07.2020.
Učiteľská mobilita je možná na partnerskej inštitúcii - zoznam partnerov FRI
Prihlášku podávajte na predpísaných tlačivách osobne - balíček dokumentov .
Prihlášku odovzdávajte prodekanovi doc. Petrovi Mártonovi.
Some text in the modal.