Aktuality

Šestnásť českých a slovenských elektrotechnických a IT fakúlt založilo Alianciu pre elektrotechniku a informatiku. Na jej čele stojí dekan Fakulty elektrotechnickej Západočeskej univerzity v Plzni (FEL ZČU) Zdeněk Peroutka, za viceprezidenta Aliancie zvolili dekana Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave Vladimíra Kutiša. Cieľom Aliancie bude okrem iného zvýšiť záujem stredoškolákov o ponúkané elektroinžinierske odbory a vzájomne koordinovať strategické výskumné projekty.
Alianciu pre elektrotechniku a informatiku založili fakulty v stredu 15. mája na konferencii FELAPO 2024 v Demänovskej Doline, ktorú organizovala Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave.
Podľa najnovších štatistických údajov chýba len v Česku a na Slovensku viac ako 10 000 odborníkov v oblasti elektroinžinieringu či informatiky. Ich nedostatok už teraz paralyzuje a ohrozuje rozvoj strategického priemyslu. Novo založená Aliancia pre elektrotechniku a informatiku preto bude hľadať cesty, ako podporiť záujem uchádzačov a tým zvýšiť počet absolventov v týchto spoločensky kritických profesiách.
„Sme si vedomí, že spoločným a jednotným postupom v oblasti propagácie a popularizácie technického vzdelávania možno efektívne zacieliť na zvýšenie záujmu stredoškolských študujúcich o technické odbory, čo je zásadné pre zabezpečenie budúcej generácie odborníkov a odborníčok potrebných pre priemyselný sektor a národné hospodárstvo,“ povedal zvolený prezident Aliancie a dekan FEL ZČU Zdeněk Peroutka a dodal, že Aliancia združuje a umožňuje spoločne využívať unikátne zdroje a technológie, ktorými jej členovia disponujú. „Podpisom memoranda jasne deklarujeme našu snahu o spoluprácu, jednotné vystupovanie a systematické smerovanie k európskemu leadershipu - ako v oblasti výskumu a vývoja, tak aj v oblasti vzdelávania,“ doplnil Zdeněk Peroutka.
Aliancia tak chce byť svojimi
kompetenciami a moderným vybavením jednotlivých fakúlt motivátorom pre príchod
nových investorov do Česka a Slovenska. Tí prispejú k transferu špičkových
technológií (napr. polovodičové čipy) a vytvoreniu nových vysoko kvalifikovaných
pracovných miest.
Alianciu založilo šestnásť českých a slovenských fakúlt, respektíve univerzít, pôsobiacich v oblasti elektrotechniky, informatiky a kybernetiky. Sme veľmi radi, že jedným zo zakladajúcich členov aliancie je práve Fakulta riadenia a informatiky UNIZA.
Za viceprezidenta aliancie zvolili dekana Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave Vladimíra Kutiša.
„Súčasnú dobu charakterizuje veľká dynamika zmien a zavádzanie nových technológií a inovácií v technických oblastiach, špeciálne v informatike a kybernetike, spolu s presahom do elektrotechniky. Technické univerzity a fakulty, ktoré pôsobia v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a inovácií v týchto oblastiach, intenzívne vnímajú požiadavky priemyselných partnerov pri výchove novej generácie odborníkov. Práve založenie Aliancie pre elektrotechniku a informatiku má byť platforma, ktorá bude zastupovať univerzitný sektor pri komunikácii s partnermi z priemyslu, príslušnými ministerstvami na Slovensku a v Česku, ako aj so strednými školami,“ uzavrel dekan FEI STU Vladimír Kutiš.
Šestnásť zakladajúcich členov Aliancie pre elektrotechniku a informatiku:
- Fakulta elektrotechnická, Západočeská univerzita v Plzni
- Fakulta elektrotechnická, České vysoké učenie technické v Prahe
- Fakulta elektrotechniky a komunikačných technológií, Vysoké učenie technické v Brne
- Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
- Fakulta elektrotechniky a informačných technológií, Žilinská univerzita v Žiline
- Fakulta aplikovanej informatiky, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne
- Fakulta elektrotechniky a informatiky, Vysoká škola banská - Technická univerzita Ostrava
- Fakulta mechatroniky, informatiky a medziodborových štúdií, Technická univerzita v Liberci
- Fakulta elektrotechniky a informatiky, Univerzita Pardubice
- Fakulta vojenských technológií, Univerzita obrany
- Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach
- Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita v Žiline
- Fakulta informatiky a informačných technológií, Slovenská technická univerzita v Bratislave
- Fakulta informačných technológií, Vysoké učenie technické v Brne
- Fakulta informačných technológií, České vysoké učenie technické v Prahe
- Fakulta aplikovaných vied, Západočeská univerzita v Plzni
Vytvorené 22.05.2024 10:39, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

V dňoch 22. – 24. apríla 2024 sa v Rajeckých Tepliciach (Slovensko) uskutočnil prvý ročník konferencie SMICEE – Sports Management in Central & Eastern Europe v rámci riešenia projektu APVV - Stratégia trvalej udržateľnosti športovej organizácie v podmienkach Slovenskej republiky, ktorý vedie doc. Ing. Michal Varmus, PhD.
Konferencia bola organizovaná Katedrou manažérskych teórií (Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita v Žiline) v spolupráci s prof. Vassilom Girginovom (Brunel University London), ktorý je prezident European Association for Sport Management.
Konferencia priniesla príležitosť pre prepojenie výsledkov výskumu zo Slovenska a od kolegov z ďalších častí Európy. Prezentujúcimi boli napríklad Anton Behrens (generálny tajomník EASM) z Leipzig University, Zohreh Abdollahkhani z University of South-Eastern Norway a Seppo Suominen z univerzity Haaga-Helia.
Konferenciu svojou účasťou podporili čelní predstavitelia štátu – Mgr. Róbert Zsembera (Štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR), poslanci NR SR, zástupca vedenia Žilinskej univerzity prof. Ing. Andrej Czán, PhD. (prorektor pre rozvoj) a dekan Fakulty riadenia a informatiky prof. Ing. Emil Kršák, PhD., ako aj starostovia a zástupcovia samospráv, či predstavitelia Učenej právnickej spoločnosti.
Prepojenie s praxou športového manažmentu na Slovensku bolo dosiahnuté účasťou zástupcov Slovenského olympijského a športového výboru a najväčších slovenských športových zväzov (Slovenský futbalový zväz, Slovenský zväz ľadového hokeja, Slovenský tenisový zväz), ale aj iných dôležitých športových organizácií ako napr. česká spoločnosť Perinvest Group s.r.o.
Konferenciu otvoril doc. Ing. Michal Varmus, PhD., ktorý vo svojom výstupe prezentoval hlavné doterajšie výsledky viac ako desaťročného výskumno-vzdelávacieho snaženia tímu z Katedry manažérskych teórií v tejto oblasti. Ďalšou obohacujúcou zložkou bol interaktívny workshop na tému udržateľnosti v športe vedený prof. Vassilom Girginovom.
Prezentované príspevky boli zamerané na viaceré aspekty športového manažmentu, vrátane udržateľnosti, rodovej rovnosti, využitia IKT, financovania, rozvoja klubov či prepojenia s konceptom smart city. Pre prítomných študentov doktorandského štúdia išlo o jedinečnú príležitosť diskutovať s odborníkmi z vedy aj praxe, ale aj o možnosť overiť si vlastné dosiahnuté vedecké výsledky.
Celá udalosť sa niesla v znamení príjemnej a inšpiratívnej atmosféry, kde účastníci zdieľali svoje názory a pohľady na tému športového manažmentu. Dva spoločenské večery priniesli príležitosť pre nadviazanie vzťahov a budúcich spoluprác. Miesto organizovania konferencie (hotel Aphrodite Palace) poskytlo účastníkom možnosť zregenerovať sa po dlhom dni v termálnych kúpeľoch s liečivými účinkami. Lokalita, ktorá je súčasťou pohoria Malá Fatra, zároveň ponúkla využitie krás okolitej prírody formou prechádzok.
Samotní účastníci sa už počas konferencie pozitívne vyjadrovali v súvislosti s celým priebehom, ale aj prínosom v podobe aktuálnych výskumných aj prakticky orientovaných zistení. Organizátori do budúcnosti plánujú pokračovať v začatej tradícii a z konferencie spraviť pravidelnú udalosť, na ktorú sa bude komunita športového manažmentu tešiť.
Vytvorené 17.05.2024 06:49, Ing. Roman Adámik, PhD.

V rámci projektu EWALD - Earth Observation for Early Warning of Land Degradation at the European Frontier (Horizon Europe, ID 101086250) naša fakulta hostila výskumný tím z ECOMM Co. Ltd (Kyjev, Ukrajina). Kolegovia Dmytro Vdoviko, Serhii Maltsev, Julia Lypska, Oksana Rozentreger od 16. apríla do 16. mája 2024 spolu s členmi Katedry informatiky vytvorili pracovnú skupinu. Táto skupina sa zaoberala problematikou hodnotenia degradácie pôdy v rámci platformy ArcGIS. Kolegovia z ECOMM zorganizovali niekoľko prednášok a workshopov na úvod a prácu s platformou ArcGIS
.
Vytvorené 15.05.2024 21:01, Ing. Patrik Rusnák, PhD.

Pozývame vás na technický meetup venovaný téme „platform engineering„. Očakávajte štyroch zaujímavých rečníkov z rôznych firiem. Prednášajúci sú skúsení inžinieri z holandskej fintech spoločnosti Ohpen, úspešného slovenského startupu CloudTalk a dvoch slovenských spoločností venujúcich sa svetu DevOps-u a platformového inžinierstva – Labyrinth Labs a Plectrum Engineering.
Podujatie je pre každého, bez ohľadu na to či ste DevOps inžinier alebo nie, neváhajte a príďte sa stretnúť s komunitou. Vstupenky sú zdarma cez Eventbrite – https://www.eventbrite.com/e/platform-meetup-tickets-896006187627
Vytvorené 15.05.2024 09:37, prof. Ing. Pavel Segeč, PhD.

Vážení členovia akademickej obce,
dovoľujeme si Vás pozvať na verejné zasadnutie akademického senátu Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 30. mája 2024 o 14:00. Zasadnutie sa uskutoční v miestnosti RA 101. Členovia akademickej obce UNIZA sa budú môcť k prezenčnému rokovaniu pripojiť prostredníctvom videokonferencie MS Teams - link na prístup ku konferencii.
Predbežný program rokovania:
- Prerokovanie materiálu „Výročná správa o činnosti FRI UNIZA za rok 2023“.
- Prerokovanie materiálu „Správa o hospodárení FRI UNIZA za rok 2023“.
- Prerokovanie návrhu rozpočtu nákladov a výnosov FRI UNIZA na rok 2024.
- Zmena organizačnej štruktúry k 01.06.2024
- Oboznámenie s výsledkom disciplinárneho konania
- Rôzne.
Vytvorené 10.05.2024 15:43, Ing. Michal Varga, PhD.

Pozývame Vás na prednášky kolegu Aleksandra Stjepanovića z partnerskej školy Faculty of Transport and Traffic Engineering, University of East Sarajevo (ues.rs.ba), z Bosny a Hercegoviny.
Termín: pondelok, 13. máj 2024, 12:40 h, RB053 - Localisation Problem in Autonomous Vehicles
Termín: štvrtok, 16. máj 2024, 14:00 h, RA222 - Spatial Information Infrastructure for Intelligent Transport Systems
Pán Aleksandar Stjepanović je na našej fakulte v rámci projektu 2023-1-SK01-KA171-HED-000135978 pre spoluprácu medzi programovými a partnerskými krajinami programu Erasmus+. Pri spolupráci univerzít z programových a partnerských krajín je štipendium pre mobilitu vyplácané inštitúciou z programovej krajiny (UNIZA). V tomto letnom semestri bolo z projektu štipendium poskytnuté trom študentom. Išlo o dvoch študentov zo Sarajeva a jedného z Mostaru.
Vytvorené 10.05.2024 08:15, doc. Ing. Peter Márton, PhD.

Už tento piatok 10. mája sa ponoríme do sveta programovania mobilných aplikácií! Všetkých nadšencov pozývame na prednášku z praxe, ktorú zastrešuje spoločnosť Brain:IT. Prednášajúci Tomáš Ivan, líder mobilného vývoja predstaví zaujímavú tému – Mobilný vývoj – natívne VS multiplatformové appky.
Tak neváhaj a príď 10. mája o 13:00 do AULY 1. Tešíme sa na Teba. Prednáška sa uskutoční v rámci podujatia Týždne podnikovej praxe, ktoré prebiehajú od 15. apríla do 15. mája 2024.
Vytvorené 08.05.2024 19:39, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Od 24. do 26. apríla 2024 sa vo fínskom Tampere uskutočnila medzinárodná konferencia FRUCT 35. Konferencie sa osobne zúčastnili aj kolegovia z Katedry softvérových technológií - prof. Mgr. Ivan Cimrák, Dr., Ing. Dominika Petríková a Ing. Adam Mračko. Tradičnou súčasťou konferencie bol aj databázový workshop pod vedením doc. Ing. Michala Kveta, PhD. V rámci konferencie boli publikované aj výsledky projektovej výučby - projekt Skúšací systém. Konferenčný príspevok predniesli Bc. Andrea Meleková a Bc. Lukáš Jancík. Kolegom a kolegyniam prajeme veľa ďalších úspechov v ich výskumných aktivitách.
Vytvorené 08.05.2024 14:53, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Srdečne pozývame akademickú obec i širokú verejnosť na zaujímavú prednášku víťaza súťaže Istrobot 2024 s názvom Algoritmy
pre súťažnú robotiku. Prednášať bude náš úspešný absolvent Ing. Michal
Chovanec, PhD. už tento štvrtok – 9. mája o 14:00 h. v Informačnom centre
(RA003). Tešíme sa na Vás.
Vytvorené 07.05.2024 10:48, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Prednáška bude primárne určená pre študentov v programe Aplikované sieťové inžinierstvo, v rámci predmetu Kybernetická bezpečnosť, ale v miestnosti C9 máme ešte cca 40 voľných miest, preto pozývame aj ostatných študentov a kolegov, ktorých by mohli zaujímať nasledovné oblasti:
- mechanizmy a metódy overovania úrovne kybernetickej bezpečnosti
- analýza hrozieb a rizík
- základy posudzovania, testovania, auditu a certifikácie kybernetickej bezpečnosti
- posudzovanie zhody v kybernetickej bezpečnosti
- metodika auditu kybernetickej bezpečnosti
- znalectvo v elektrotechnike a znalecké odvetvia relevantné pre kybernetickú bezpečnosť
- spôsob výkonu znaleckej činnosti
- kybernetická bezpečnosť v civilnom sporovom konaní a v trestnom konaní
- základy akvizície digitálnych stôp
- základy forenznej analýzy
- Miesto: FRI, RC009
- Čas: 6.5.2024, pondelok 10:00 - 11:40
Vytvorené 03.05.2024 16:30, Mgr. Jana Uramová, PhD.
Modal Header
Some text in the modal.
Kalendár
Prijímacie konanie
Rýchle linky
- Adresár zamestnancov UNIZA
- Alumni FRI
- Azure DevTools For Teaching
- Cisco Netacad
- Časopis HRM&E
- Časopis m:se
- Dochádzkový systém
- E-vzdelávanie
- Evidencia záverečných prác
- Externé záverečné práce
- FRI students klub
- Helpdesk FRI
- Knižnica
- Neoficiálne (Jean de Mijon)
- Online skúšanie
- Projekty inžinierskeho štúdia
- Rezervácia učební
- Rozvrhy
- Stravovanie UNIZA
- Študenti so špecifickými potrebami
- Webmail študenti
- Webmail zamestnanci
- Záverečné práce
- Zmena LDAP hesla
- Žilinská univerzita