Aktuality

Dňa 7. decembra 2023 sa v priestoroch Novej menzy Žilinskej univerzity v Žiline uskutočnil slávnostný galavečer pri príležitosti 50. výročia založenia Katedry technickej kybernetiky. Na slávnostný galavečer boli pozvaní zástupcovia vedenia Žilinskej univerzity i Fakulty riadenia a informatiky, bývalí zamestnanci katedry, predstavitelia katedier kybernetiky zo Slovenskej a Českej republiky a predstavitelia firiem, ktorí s katedrou spolupracujú. Celý večer sa niesol nielen v znamení spoločných spomienok na časy nedávno minulé, ale i prezentácií plánov katedry v blízkej i vzdialenej budúcnosti.
Slávnostný galavečer zahájili slávnostnými prejavmi vedúci katedry technickej kybernetiky doc. Ing. Peter Ševčík, PhD., dekan Fakulty riadenia a informatiky prof. Ing. Emil Kršák, PhD. a prorektor pre informačné systémy doc. Ing. Michal Koháni, PhD. v zastúpení rektora Žilinskej univerzity v Žiline prof. Ing. Jána Čelka, CSc., v ktorých vyzdvihli úlohu a prínos katedry počas 50. rokov jej existencie. Autorom myšlienky založiť Katedru technickej kybernetiky v roku 1971 je pán prof. Ing. Ladislav Skyva, DrSc., ktorý sa galavečera osobne zúčastnil. Spomedzi veľkého množstva významných udalostí v histórii katedry sa patrí spomenúť najmä jej spoluúčasť a prínos pri založení Fakulty riadenia v roku 1990.
V rámci slávnostného galavečera odovzdal pán dekan Fakulty riadenia a informatiky prof. Ing. Emil Kršák, PhD. pri príležitosti 70. výročia založenia Žilinskej univerzity pamätné medaile pánovi prof. Ladislavovi Skyvovi, Dr.Sc. a doc. Ing. Petrovi Gubišovi, PhD. za ich dlhoročný prínos k rozvoju fakulty a univerzity. Slávnostný galavečer svojím vystúpením spríjemnili folklórny súbor Stavbár a komorný spevácky súbor Omnia. O svoje spomienky sa v prezentáciách podelil aj prof. Ing. Mikuláš Alexík, PhD., prof. Ing. Juraj Miček, PhD. a Ing. Michal Hodoň, PhD.
Celý galavečer sa niesol v príjemnej slávnostnej atmosfére, ktorá vytvárala príležitosť na obnovenie spomienok, pripomenutie úspechov, zážitkov či možnosťou na rozhovory s ľuďmi, ktorí sa už dlho nevideli.
Katedre technickej kybernetiky blahoželáme k 50. výročiu založenia a prajeme jej veľa ďalších úspechov v pedagogickej i vedeckovýskumnej činnosti.
Vytvorené 13.02.2024 21:04, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Nenechaj si ujsť náš Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 15. februára 2024 o 10:00 h v konferenčnom centre Fakulty riadenia a informatiky UNIZA. Pripravili sme pre Teba:
- prezentáciu fakulty,
- veľa zaujímavých praktických workshopov (viac informácií o workshopoch nájdeš TU),
- prehliadok našich moderných počítačových laboratórií,
- predstavenie atraktívnych študijných programov a
- prác našich šikovných študentov.
Všetky informácie o štúdiu a študentskom živote získaš na jednom mieste. Počas workshopov získaš príležitosť odpovedať na otázky a zapojiť sa do súťaže o tieto skvelé ceny:
- Lenovo Tab M11 4 GB + 128 GB Luna Grey + aktívny stylus Lenovo
- JBL Wave Beam čierna
Tak neváhaj, poznač si
termín a príď aj s kamarátmi. Tešíme sa na Teba.
Vytvorené 13.02.2024 13:57, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Vážená akademická obec,
pozývame Vás na habilitačnú prednášku a obhajobu habilitačnej práce Ing. Jána Rabčana, PhD. v odbore habilitačného konania a inauguračného konania aplikovaná informatika.Oznam o konaní habilitačnej prednášky a obhajoby habilitačnej práce
Názov habilitačnej prednášky: Use of data mining methods in reliability analysis of complex systems
Názov habilitačnej práce: Development of common methods from reliability analysis and machine learning
Termín konania: 16. februára 2024 o 10.00 hod.
Miesto konania: zasadacia sieň Vedeckej rady Žilinskej univerzity v Žiline, Nová menza, Žilina
Link na online pripojenie: Click here to join the meeting
Všetci ste srdečne vítaní!
Vytvorené 13.02.2024 13:15, Ing. Dana Kršáková

Milí tretiaci bakalárskeho štúdia,
tento týždeň (15.2.) budú zverejnené projekty inžinierskeho štúdia, z ktorých si budete môcť vyberať. Prinášame Vám webinár s názvom Ako si správne vybrať projekt inžinierskeho štúdia, na ktorom sa dozviete všetky potrebné informácie ohľadom projektov inžinierskeho štúdia, a to:
- tipy ako si správne vybrať inžiniersky projekt,
- prečo je dôležité si najskôr dobre premyslieť a zvážiť, na aký projekt sa prihlásiť,
- aký je postup na výber projektov v aplikácii Projekty Ing. štúdia,
- aké sú najčastejšie chyby pri výbere projektov.
Na záver webinára sa dotkneme aj:
- témy praxe, akým spôsobom je potrebné dokladovať prax v rámci povinného predmetu a aké máte možnosti ohľadom vykonania praxe,
- témy podávania prihlášok na inžinierske štúdium, v čom je podanie prihlášky na inžinierske štúdium odlišné oproti podaniu prihlášky na bakalárske štúdium.
Webinár sa uskutoční v stredu 14. februára o 10:00 h prostredníctvom MS Teams. Webinár bude nahrávaný a záznam zverejnený v kanáli edu-fri-studenti-Bc, kde sa nachádza aj link na pripojenie. Tešíme sa na online stretnutie a diskusiu ohľadom projektov inžinierskeho štúdia a praxe.
PS: odporúčame výber inžinierskych projektov vykonať až po pozretí si záznamu webinára, ktorý bude obsahovať dôležité informácie. Predídeme tak viacerým komplikáciám.Vytvorené 13.02.2024 09:47, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

7. februára sme na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA privítali maturantov Strednej priemyselnej školy dopravnej z Trnavy. Predstavili sme im možnosti štúdia, prešli sme si moderné počítačové laboratóriá, oddychové zóny, či prednáškové miestnosti. Kolegovia z Katedry technickej kybernetiky im predstavili 3D tlač a kolegovia z Katedry informačných sietí sieťové a cloudové technológie. Žiakom prajeme veľa úspechov na maturitách i v ich ďalšom IT vzdelávaní. Kolegom zároveň ďakujeme za realizáciu zaujímavých workshopov.
Vytvorené 12.02.2024 21:03, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

V termíne od 30.1.2024 do 1.2.2024 sa v Slovinskom meste Kranj uskutočnil výučbový maratón v rámci Erasmus+ projektu EverGreen.
Tento projekt sa orientuje na environmentálnu dátovú analytiku. Prvý deň začal pútavými prednáškami a pokračoval praktickými skúsenosťami s nástrojom Orange vyvinutým slovinskými študentmi. Druhý deň bol zameraný na aplikácie strojového učenia, štatistiku a analytiku v prostredí Python. Súčasťou bola analytika v prostredí Oracle Cloud. Školenie sme zakončili návštevou správy národného parku Triglav, kde sme sa dozvedeli o ich každodenných úlohách riadených technológiami a rozhodovacích procesoch. Zamerali sme sa na získavanie environmentálnych dát v prostredí národného parku. Taktiež sme navšívili podnikateľské centrum Kovačnica, kde sme absolvovali prednášky pripravené magistrátom mesta Kranj. Tu sme aj nadviazali spoluprácu v oblasti dátovej analytiky mesta a konceptu smart city.
Školenia sa zúčastnili predstavitelia viacerých univerzít - Žilinská univerzita v Žiline, Univerzita Maribor, Univerzita Pardubice, Polytechnik Šibenik, Oracle a technologického inkubátora Trokut.
Našu univerzitu aktívne reprezentovali doc. Ing. Michal Kvet, PhD. a doc. Ing. Marek Kvet, PhD.
Vytvorené 11.02.2024 14:59, doc. Ing. Michal Kvet, PhD.

Si študentom tretieho ročníka Fakulty riadenia a informatiky UNIZA alebo navštevuješ inú fakultu či univerzitu? V tomto období určite stojíš pred otázkou, kde pokračovať po ukončení bakalárskeho štúdia. Pripravili sme pre Teba súhrn základných informácií pre výber inžinierskeho študijného programu a podanie elektronickej prihlášky.
#pohodlnaprihlaska
Prihlášku nemusíš
posielať poštou. Fakulta riadenia a informatiky UNIZA plne akceptuje
podanie prihlášky elektronicky
z pohodlia domova.
#nezabudni
1. Prihlášku stačí poslať elektronicky
2. Všetky informácie o inžinierskom štúdiu na FRI UNIZA nájdeš v informačnom letáku.
3. Prihlášku stačí podpísať, naskenovať (odfotiť mobilom) a vložiť do systému pre podávanie prihlášok
4. Prečítať si pokyny pre podanie prihlášky
5. Podať prihlášku do 31. marca 2024
6. V prípade nejasností písať na študijný referát
#vybersi
V rámci inžinierskeho štúdia Ti ponúkame šesť atraktívnych študijných programov vrátane nových špecializácií:
Študijný program | Forma štúdia | Akademický titul | Dĺžka štúdia v rokoch | Plánovaný počet prijatých uchádzačov |
Informačné systémy špecializácia: Spracovanie dát špecializácia: Podniková informatika špecializácia: Počítačová grafika | denná | Ing. | 2 | 80 |
Inteligentné informačné systémy špecializácia: Strojové učenie špecializácia: Počítačové modelovanie | denná | Ing. | 2 | 40 |
Biomedicínska informatika | denná | Ing. | 2 | 20 |
Aplikované sieťové inžinierstvo špecializácia: Siete špecializácia: DevOps špecializácia: Security | denná | Ing. | 2 | 40 |
Informačný manažment | denná/externá | Ing. | 2 | 80/20 |
Počítačové inžinierstvo | denná | Ing. | 2 | 40 |
#podajonline
Pripravili sme pre Teba krátky praktický návod ako podať online prihlášku na FRI UNIZA:
Vytvorené 07.02.2024 16:54, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Milé študentky, milí študenti tretieho ročníka bakalárskeho štúdia,
do konca mesiaca (31. marca) máte možnosť si podať prihlášku na inžinierske štúdium. Prinášame Vám webinár s názvom Predstavenie inžinierskych študijných programov na FRI UNIZA, na ktorom sa dozviete všetky potrebné informácie ohľadom ponúkaných študijných programov inžinierskeho štúdia. Získate odpovede napríklad na otázky:
- Aké je
uplatnenie absolventa daného inžinierskeho študijného programu?
- Akí partneri z praxe podporujú daný inžiniersky študijný program a patria medzi hlavných zamestnávateľov absolventov tohto programu?
- Aké zaujímavé oblasti špecializácie môžete študovať v rámci daného inžinierskeho študijného programu?
- Akým predmetom by ste mali venovať zvýšenú pozornosť pre Vašu budúcu úspešnú kariéru?
- Ktoré inžinierske študijné programy je možné študovať dennou alebo externou formou a aké sú podmienky prijatia na inžinierske štúdium?
Inžinierske študijné programy predstavia kolegovia podľa rozpisu nižšie. Taktiež bude vytvorený priestor na Vaše otázky ohľadom predstavených inžinierskych študijných programov. Odporúčame si pred webinárom pozorne prečítať aj informácie k podávaniu prihlášok na inžinierske štúdium.
Webinár sa uskutoční vo štvrtok 8. februára o 13:00 h prostredníctvom MS Teams. Link na pripojenie nájdete TU. Webinár bude nahrávaný. Záznamy budú následne zverejnené v kanáli edu-fri-studenti-Bc. Tešíme sa na online stretnutie a diskusiu.
Harmonogram prezentácií
Čas | Študijný program | Prezentujúci |
13:00 | Informačný manažment | prof. Ing. Milan Kubina, PhD. |
13:15 | Biomedicínska informatika | doc. Ing. Miroslav Kvaššay, PhD. |
13:30 | Inteligentné informačné systémy špecializácia: Strojové učenie špecializácia: Počítačové modelovanie | doc. Ing. Michal Koháni, PhD. |
13:45 | Aplikované sieťové inžinierstvo špecializácia: Siete špecializácia: DevOps špecializácia: Security | prof. Ing. Pavel Segeč, PhD. |
14:00 | Informačné systémy špecializácia: Spracovanie dát špecializácia: Podniková informatika špecializácia: Počítačová grafika | doc. Ing. Marek Kvet, PhD. Ing. Lucia Pančíková, PhD. |
14:30 | Počítačové inžinierstvo | Ing. Michal Hodoň, PhD. |
Vytvorené 07.02.2024 15:27, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Pozývame Vás na už dvanásty žilinský mapathon. FRI UNIZA a Geokomunita organizujú toto podujatie s cieľom pomôcť organizácii Lekári bez hraníc.
Náš hybridný mapathon sa uskutoční 29. februára 2024 (štvrtok), od 17:00 h.
Mapathon určite nebude tuctový :-). Deň, v ktorý ho organizujeme, sa vyskytne iba raz za štyri roky.
Ďakujeme za podporu spoločnosti Siemens Healthineers - mapathon sa uskutoční v jej priestoroch v sídle na Legionárskej ulici č. 1.
Zúčastniť sa môžete aj online.
Na podujatí sa môžu zúčastniť iba zaregistrovaní účastníci. Prosím, použite tento link do 27. februára 2024 (utorok) do 09:00 h - pre registráciu osobnej alebo online účasti:
Počas mapathonu vytvoríme mapu oblasti, v ktorej je kritická humaninárna situácia a naša pomoc im umožní efektívnejšie a rýchlejšie pomôcť ľuďom v núdzi.
Počas mapathonu sa účastníci venujú digitálnemu mapovaniu neobjavených miest (tzv. Missing maps) na svete. Používajú pritom open source nástroje v online prostredí OpenStreetMap, pomocou ktorých vytvárajú mapové vrstvy budov a ciest na podklade satelitných snímok. Úplní začiatočníci sa môžu naučiť pracovať s mapovým editorom a skúsenejší užívatelia môžu využívať pokročilejšie online nástroje.
Každý je vítaný!
Prineste si prosím vlastný notebook a myš.
Missing maps mapathony na Slovensku organizuje neziskové združenie Geokomunita v rámci projektu Missing MapsSlovakia.
Ak nemáte skúsenosti s digitálnym mapovaním, tak to vôbec nie je prekážka. Všetko sa naučíte na mieste. Po krátkom úvodnom školení budeme všetci spoločne mapovať. Pokiaľ ešte nemáte účet na OpenStreetMap, prosím vytvorte si ho.
Vytvorené 05.02.2024 11:35, doc. Ing. Peter Márton, PhD.

S potešením oznamujeme, že spoločnosť Espressif, svetový líder v oblasti IoT technológií, poskytla podporu pre vývoj aplikácií na Katedre technickej kybernetiky našej fakulty. Podpora je zameraná na využitie vývojových dosiek ESP32, ktoré sú významným prvkom v oblasti bezdrôtových komunikačných systémov. Spolupráca nám umožní pokračovať v našich snahách o rozvoj a inovácie v oblasti IoT technológií. Veríme, že to prispeje k odbornému rastu našich študentov a pripraví ich na budúce kariérne príležitosti v tomto odvetví. Týmto by sme sa chceli poďakovať spoločnosti Espressif za preukázanú dôveru a poskytnutú podporu.
Vytvorené 30.01.2024 21:10, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Modal Header
Some text in the modal.
Kalendár
Prijímacie konanie
Rýchle linky
- Adresár zamestnancov UNIZA
- Alumni FRI
- Azure DevTools For Teaching
- Cisco Netacad
- Časopis HRM&E
- Časopis m:se
- Dochádzkový systém
- E-vzdelávanie
- Evidencia záverečných prác
- Externé záverečné práce
- FRI students klub
- Helpdesk FRI
- Knižnica
- Neoficiálne (Jean de Mijon)
- Online skúšanie
- Projekty inžinierskeho štúdia
- Rezervácia učební
- Rozvrhy
- Stravovanie UNIZA
- Študenti so špecifickými potrebami
- Webmail študenti
- Webmail zamestnanci
- Záverečné práce
- Zmena LDAP hesla
- Žilinská univerzita