Aktuality

14. februára sa na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA uskutočnilo tradičné podujatie PANEL STORY 2025, na ktorom študenti inžinierskeho štúdia prezentovali výsledky dosiahnuté na ich inžinierskych projektoch. Do hodnotenia projektov sa okrem našich kolegýň a kolegov zapojili aj hodnotitelia z partnerských IT firiem. Celkovo bolo do systému vložených 214 hodnotení, z toho 132 je od zamestnancov a doktorandov, 82 je od externých hodnotiteľov – IT firiem (Brain:IT, Technia Slovakia, Descartes Systems Slovakia, Siemens Healthineers, Siemens Mobility, DXC Technology Slovakia). Ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa na ďalší ročník.
Vytvorené 04.03.2025 20:33, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Pozývame Vás na už 16. žilinský mapathon. FRI UNIZA, Geokomunita a Slovenský červený kríž organizujú toto podujatie vo štvrtok 13. marca 2025, od 17:00 v budove Slovenského červeného kríža (Moyzesova 38, Žilina)..
Pre osobnú účasť si doneste vlastný počítač a myš.
Zúčastniť sa môžete aj online.
Pre účasť na podujatí (osobnú i online) sa prosím zaregistrujte. Prosím, použite tento link do štvrtka, 13. marca 2025 do 12:00 h - použite link: https://buytickets.at/missingmapsczsk/1616081
Počas mapathonu vytvoríme mapu oblasti, v ktorej je kritická humaninárna situácia a naša pomoc im umožní efektívnejšie a rýchlejšie pomôcť ľuďom v núdzi.
Počas mapathonu sa účastníci venujú digitálnemu mapovaniu neobjavených miest (tzv. Missing maps) na svete. Používajú pritom open source nástroje v online prostredí OpenStreetMap, pomocou ktorých vytvárajú mapové vrstvy budov a ciest na podklade satelitných snímok. Úplní začiatočníci sa môžu naučiť pracovať s mapovým editorom a skúsenejší užívatelia môžu využívať pokročilejšie online nástroje.
Každý je vítaný!
Ak nemáte skúsenosti s digitálnym mapovaním, tak to vôbec nie je prekážka. Všetko sa naučíte na mieste. Po krátkom úvodnom školení budeme všetci spoločne mapovať. Pokiaľ ešte nemáte účet na OpenStreetMap, prosím vytvorte si ho.
Vytvorené 04.03.2025 18:47, doc. Ing. Peter Márton, PhD.

Milé študentky, milí študenti končiacich ročníkov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia,
žiadame Vás, aby ste si pozorne prečítali informácie k spôsobu odovzdávania záverečných prác , ktoré budú podrobne vysvetlené na informačných stretnutiach s garantmi jednotlivých študijných programov.
Študentom inžinierskeho štúdia dávame do pozornosti okruhy tém štátnicového predmetu pre inžinierske študijné programy.
V prípade otázok neváhajte kontaktovať študijný referát.
Vytvorené 04.03.2025 10:48, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

27. februára sa uskutočnil krst publikácií Algoritmy a údajové štruktúry (1., 2. a 3. diel). Autormi vysokoškolských učebníc sú Ing. Michal Varga, PhD., Ing. Michal Mrena, PhD., doc. Ing. Miroslav Kvaššay, PhD., doc. Mgr. Valent Klima, CSc., prof. Ing. Antonín Kavička, PhD. a doc. Ing. Norbert Adamko, PhD. Krstným otcom publikácie sa stal doc. Mgr. Valent Klima, CSc., bývalý dekan Fakulty riadenia a informatiky UNIZA.
V týchto publikáciách sa autori čitateľovi snažili priblížiť ich pohľad na svet údajových štruktúr, ktorý je síce v mnohom odlišný od pohľadu iných autorov, no veríme, že čitateľ, rovnako ako autori, ocení nielen jeho účelnosť, ale i vnútorný súlad a dovolíme si povedať, že aj istú krásu.
Prvý diel publikácie uvádza čitateľa do problematiky výpočtovej zložitosti a nízkoúrovňového pohľadu na prácu s pamäťou počítača. Po prečítaní tohto dielu by mal čitateľ získať vedomosti, ktoré mu pomôžu pri implementácií údajových štruktúr opísaných v ďalších dieloch, ako aj pri riešení bežných programátorských výziev.
Druhý diel publikácie sa zameriava na predstavenie trojúrovňového prístupu pri návrhu údajových štruktúr a vysvetlenie rôznych možností organizácie údajov v pamäti počítača. Po prečítaní tohto dielu by mal čitateľ zvládnuť vhodne implementovať manažment cieľovej pamäte, ako aj navrhnúť pamäťovú reprezentáciu množiny vzťahov medzi údajmi s ohľadom na efektívne využitie zdrojov počítača.
Tretí diel publikácie sa zameriava na vysvetlenie konceptu abstraktných údajových typov a predstavenie ich základných implementujúcich štruktúr. Celý koncept sa opiera o trojúrovňový prístup k ich návrhu. Po prečítaní tohto dielu by mal čitateľ zvládnuť vhodne zvoliť existujúcu alebo správne implementovať vlastnú údajovú štruktúru, prostredníctvom ktorej dokáže efektívne vyriešiť špecifický problém.
Publikáciu samozrejme autori nepovažujú za vyčerpávajúcu a sú si vedomí mnohých chýbajúcich údajových štruktúr, či algoritmov, ktoré snáď budú náplňou budúcich pokračovaní publikácie.
Autorom blahoželáme k vydaniu publikácií, ktorým prajeme veľa čitateľov z radov študentov, odbornej i širokej verejnosti so záujmom o svet údajových štruktúr.
Vytvorené 03.03.2025 20:17, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

13. februára sme privítali opäť rekordný počet účastníkov na našom Dni otvorených dverí Fakulty riadenia a informatiky UNIZA. Okrem hlavného programu čakali na účastníkov zaujímavé workshopy spojené s vedomostným kvízom. Spätná väzba od účastníkov bola veľmi pozitívna, čo nás teší a už teraz sa tešíme na ďalší ročník. Ak ste náhodou nestihli náš Deň otvorených dverí, tak nevadí, ONLINE DOD FRI UNIZA bude už 12. marca. Tešíme sa na online pokec s Vami. Všetky informácie ohľadom podania prihlášky na bakalárske štúdium nájdete TU.
Zároveň sa chceme poďakovať našim kolegom a kolegyniam za realizáciu zaujímavých workshopov. Tento rok išlo o rekordný počet - 23 workshopov naprieč všetkými bakalárskymi študijnými programami. Poďakovanie patrí aj našim študentom a študentkám z fakultnej študentskej organizácie FRI club za vynikajúce organizačné zabezpečenie podujatia.
Vytvorené 28.02.2025 21:40, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Milá akademická obec i široká verejnosť,
s radosťou Vás chceme informovať, že 26. februára bolo uzatvorené partnerstvo na rok 2025 na úrovni PARTNER s našim dlhoročným partnerom – spoločnosťou Scheidt&Bachmann Slovensko. Uzatvorené partnerstvo prináša viaceré príležitosti na prehlbovanie dlhoročnej spolupráce v oblasti vzdelávania, výskumu i kariérnych príležitostí pre našich úspešných absolventov.
Pri príležitosti uzatvorenia partnerstva sme zhodnotili spoluprácu, ktorá prebehla v roku 2024. Teší nás obojstranná spokojnosť aj nové nápady na posunutie spolupráce, ktoré čoskoro predstavíme a veríme, že prispejú k rozvoju našej fakulty.
Tešíme sa na prehlbovanie a rozvoj spolupráce v roku 2025.
Vytvorené 27.02.2025 18:38, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

S hlbokým zármutkom oznamujeme akademickej obci i širokej verejnosti, že v utorok 25. februára 2025 zomrel vo veku 80 rokov náš priateľ a kolega, ktorý svojou usilovnou prácou významne prispel k rozvoju Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline v pozícii vedúceho Katedry dopravných sietí, doc. Mgr. Jiří Slavík, CSc.
Posledná rozlúčka s pánom docentom Slavíkom bude 28. februára 2025 o 13.00 hod. v kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline - Vlčince.
Česť jeho pamiatke.
Vytvorené 26.02.2025 16:50, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Milé študentky, milí študenti,
od 5. marca do 12. marca si zapisujete elektronicky cez systém e-vzdelávanie na zimný aj letný semester akademického roka 2025/2026 povinne voliteľné a výberové predmety. Prinášame Vám webinár s názvom Ako si správne vybrať povinne voliteľné predmety a výberové predmety, na ktorom sa dozviete všetky potrebné informácie ohľadom správneho výberu týchto predmetov. Získate odpovede napríklad na otázky:
- Môžem si vyberať povinne voliteľné predmety aj z iných študijných programov?
- Aký minimálny počet kreditov potrebujem z povinne voliteľných predmetov?
- Aké povinne voliteľné a výberové predmety by som si mal zvoliť, aby som bol prijatý bez prijímacej skúšky na inžinierske študijné programy?
- Čo sú to konkurzy na predmetoch a kedy sa dozviem výsledky?
- Čo v prípade, že mi viaceré vybrané predmety nebudú pridelené?
- Prečo sa oplatí vybrať si predmety v tomto termíne a nespoliehať sa na otvorenie systému tesne pred daným semestrom?
- Môžem si vyberať aj povinné predmety z iných študijných programov?
Taktiež bude vytvorený priestor na Vaše otázky ohľadom výberu predmetov. Odporúčame si pred webinárom pozorne prečítať pokyny pre výber predmetov , podľa ktorých je potrebné postupovať.
Webinár sa uskutoční v pondelok 3. marca o 13:00 h prostredníctvom MS Teams - LINK NA PRIPOJENIE. Tešíme sa na online stretnutie a diskusiu ohľadom výberu povinne voliteľných a výberových predmetov.
PS: študentom prvého ročníka bakalárskeho štúdia odporúčame sa bezpodmienečne zúčastniť tohto webinára.
Vytvorené 26.02.2025 12:35, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

Aj tento rok sme sa na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA rozhodli zorganizovať vzdelávaciu aktivitu „Online škola manažérskych a IT zručností“ pre šikovných stredoškolákov a stredoškoláčky z celého Slovenska.
Do online školy sa prihlásilo celkovo 191 žiakov prakticky z celého Slovenska (47 zapojených okresov). V piatich termínoch úspešne absolvovalo online školu celkovo 111 žiakov, ktorým úspešne blahoželáme a prajeme im veľa úspechov v ich ďalšom štúdiu a osobnostnom rozvoji.
Za skvelú organizáciu online školy sa chceme poďakovať všetkým zúčastneným lektorom, lektorkám, prednášajúcim:
- Katarína Pavlíková – študentka študijného programu Manažment
- Tímea Fedáková – študentka študijného programu Manažment
- Ing. Denisa Macková – absolventka študijného programu Informačný manažment, Junior Product Owner (Hyperia, s.r.o.)
- Ing. Ladislav Boroň – absolvent študijného programu Informačný manažment, Marketing Manager (KAPA Studio, s.r.o.)
- Ing. Lucie Lendelová, PhD. MBA – Katedra manažérskych teórií
- doc. Ing. Viliam Lendel, PhD. – Katedra manažérskych teórií
Ako sa online škola páčila účastníkom/účastníčkam? Pozrite si ich názory a reakcie nižšie.
Vytvorené 24.02.2025 21:41, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.

BIP sa konal v rámci projektu InCities. Študenti sa stretávali na online meetingoch už od konca októbra 2024 do polovice januára 2025 a ukončením celej aktivity bolo týždňové stretnutie v januári na partnerskej univerzite ISCTE v Lisabone.
Študentka Sofia sa podelila o svoje skúsenosti:
Je mi cťou, že som sa mohla zúčastniť na projekte InCITIES – BIP Erasmus+ s názvom Cities Futures – Interdisciplinary Challenges, ktorý sa konal vďaka aliancii Pioneer. Je to skúsenosť, ktorá dá človeku veľmi veľa. Som rada, že spolu s ďalšími študentami z FRI, z rôznych študijných programov, sme sa počas online časti tohto projektu zamerali na rôzne problematiky, naučili sa nové veci, ale aj pozreli na celkom známe vedomosti z nového uhla pohľadu. Pre mňa osobne je možnosť spoznať nových ľudí jedným z najdôležitejších aspektov, a preto som rada, že okrem „fričkárov“ som sa zoznámila so študentkou architektúry z STU, Majkou Vlčekovou, ktorá doplnila spektrum študentov zo Slovenska. Taktiež som spoznala mnohých skvelých ľudí z Fínska, konkrétne z Laurea University of Applied Sciences, a aj z Francúzska, z Gustave Eiffel University. V štvrtom týždni tohto roka sme vycestovali do hlavného mesta Portugalska – Lisabonu, kde sme sa po niekoľko týždňových online prednáškach konečne stretli tvárou v tvár na University Institute of Lisbon (ISCTE). Mesto je krásne a bolo tam veľa možností na objavovanie. Okrem spoločných aktivít v rámci univerzity ma nadchlo Oceanárium a Museu Nacional do Azulejo – múzeum kachličiek. Veľmi ma teší, že výučba na BIP-e kombinovala teóriu s praxou. Projekty, ktoré sme v rámci BIP-u vypracovali, môžu mať reálne uplatnenie, čo, verím, teší každého účastníka. Priamo v Lisabone sme navštívili partnerov tohto projektu, ktorí sa s nami podelili o svoje skúsenosti a zaujímali sa o naše názory a návrhy, ktoré by im mohli pomôcť sa zlepšovať. Ako príklad uvediem Centrum pre autistických jedincov Inovar Autismo, ktoré pomáha s inkluzivitou smerom k lepšej kvalite života a dokonca aj k samostatnosti. Navštívili sme aj organizáciu Audax-ISCTE, ktorá funguje ako inkubátor start-upov. Tu s nami zdieľali svoje príbehy už úspešní podnikatelia a poskytli nám informácie o svojich projektoch. Okrem návštev partnerov tohto programu sme si užili aj sightseeing, ktorý nám ukázal, že vzdelávanie nemusí prebiehať len v prednáškových miestnostiach, ale aj v každodennom živote mimo komfortnej zóny. Nesmiem zabudnúť dodať, že komunikácia v angličtine a celý jazykový aspekt tohto projektu je ďalšia cenná skúsenosť. Ťažko zhrnúť všetky benefity tohto projektu do niekoľkých odstavcov. Každému, kto váha, či vyskúšať Erasmus, by som týmto článkom rada dodala odvahu. Či už takýto krátky, kombinovaný program, alebo celo-semestrová mobilita, oboje vám rozšíri obzory. Erasmus je nenahraditeľná skúsenosť, ktorú môžem len odporúčať. Na záver by som chcela vyzdvihnúť, že si vážim túto príležitosť, pretože v slede aktuálnych udalostí si naozaj uvedomujem dôležitosť slobody, členstva Slovenska v EÚ a toho, aká skvelá príležitosť Erasmus je. Nesmieme zabudnúť na to, že sloboda nie je samozrejmosť a možnosť cestovať, spoznať nové krajiny a kultúry je jej skvelým príkladom.
Vytvorené 24.02.2025 07:42, Mgr. Petra Cvičeková
Modal Header
Some text in the modal.
Kalendár
Prijímacie konanie
Rýchle linky
- Adresár zamestnancov UNIZA
- Alumni FRI
- Azure DevTools For Teaching
- Cisco Netacad
- Časopis HRM&E
- Časopis m:se
- Dochádzkový systém
- E-vzdelávanie
- Evidencia záverečných prác
- Externé záverečné práce
- FRI students klub
- Helpdesk FRI
- Knižnica
- Neoficiálne (Jean de Mijon)
- Online skúšanie
- Projekty inžinierskeho štúdia
- Rezervácia učební
- Rozvrhy
- Stravovanie UNIZA
- Študenti so špecifickými potrebami
- Webmail študenti
- Webmail zamestnanci
- Záverečné práce
- Zmena LDAP hesla
- Žilinská univerzita