!!! Dôležitý oznam o SPAMOCH !!!!

Vážení kolegovia a hlavne študenti

Pravdepodobne všetci ste sa stretli s nevyžiadanou poštou – spamom. Rozmohli sa hlavne maily s informáciami o prekročení limitu vašej mailovej schránky, o obnove systému o zablokovaní vášho konta a podobne.  Prípadne aj iné maily požadujúce zadanie vašich prihlasovacích údajov – meno a heslo. Určite by tento oznam nevznikol, keby sa na našej fakulte (informatiky!!!) nenašlo už viacero ľudí, ktorí na takéto maily zareagovali a citlivé údaje poskytli.

Chcel by som naozaj dôrazne upozorniť všetkých našich zamestnancov a študentov aby na takéto maily nereagovali a rovno ich zmazali. V žiadnom prípade nesmiete ani kliknúť na poskytnuté odkazy! Ak nie ste si celkom istí, kontaktujte hocikoho z oddelenia Centra informačných technológií, určite vám budeme vedieť poradiť. Tiež v prípade, že nechtiac kliknete na takýto odkaz, je nutné čo najskôr kontaktovať niekoho z CIT FRI.

Je potrebné si zapamätať, že žiadny administrátor – ani z CIT FRI, ani z UIKT nikdy nemá dôvod žiadať od niekoho z užívateľov jeho prihlasovacie údaje a v žiadnom prípade nie mailom. Ak je potrebné skontrolovať  niekoho účet, vždy sa to rieši osobným stretnutím  s používateľom.

V poslednom čase sme riešili niekoľko podobných prípadov, keď naši študenti poskytli  svoje údaje, z ich konta potom bez ich vedomia boli rozposlané tisíce ďalších spamov, čím sme sa dostali na čiernu listinu rôznych inštitúcii a serverov. Nevraviac o enormnej záťaži našich serverov a tým zníženie komfortu poskytovaných služieb, v niektorých prípadoch až zastavenie.

Keďže sme fakulta so zameraním na informatiku, predpokladá sa istá úroveň znalostí  v tejto oblasti, preto nie je možné tolerovať  vyššie uvedené. V prípade, že sa podobné udalosti budú opakovať, môže sa takýto postup v odôvodnených prípadoch posudzovať až ako disciplinárny priestupok.

Informujte prosím aj svojich kolegov a spolužiakov.


Ing. Mičic Jozef

Centrum informačných technológií

Fakulta riadenia a informatiky

Žilinská univerzita

 


0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Generálny partner

Siemens Healthcare

Hlavní partneri

DXC technology
Globasy
IPSoft
KROS
Ringier Axel Springer
Scheidt & Bachmann
Quadrotech

Partneri

Asseco
Global Logic
Schaeffler Kysuce

Ostatné spolupracujúce podniky v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu

Accenture
Artin
AVAST
AŽD
Bel Power Solutions & Protection
BRAIN:IT
Danfoss
Good Request
IBM
ICZ
Red Hat
Siemens
Softec
Transdata
T Systems
Zaict
ZSE
Kapa Studio

Projekty a centrá FRI