Erasmus Valéncia (España) v podaní nášho študenta Maroša Gorného

Študent bakalárskeho študijného programu Informatika Maroš Gorný strávil zimný semester na študijnom pobyte ERASMUS+ na Universitat Politècnica de València (UPV). Podelil sa s nami o zážitky a skúsenosti z jeho pôsobenia v Španielsku.

Obrázok 1 Maroš Gorný a jeho noví spolužiaci na Universitat Politècnica de València (UPV)

Maroš mal v prvom rade v Španielsku možnosť vidieť viaceré veci prvýkrát v živote. Napríklad, ako niekto požiadal svoju priateľku o ruku. Dokonca išlo náhodou o pár z Českej republiky. Taktiež vo Valencii zabehol svoj prvý polmaratón (21 km), za 2 hodiny a 6 minút. Prvýkrát v živote si dal Tacos, ktoré boli naozaj výborné a prvýkrát v živote videl, ako sa Španieli tešia z toho, že pália „sochy“ (Fallas de Valencia), ktoré stavali a maľovali celý rok a potom na uliciach oslavujú, spievajú, hrajú hudbu a zabávajú sa. Zažil aj situáciu, kedy cez vyučovaciu hodinu prišli študenti zaspievať pieseň „Guantanamera“. Počas týždňa športu prvýkrát vyskúšal hodinový Aerobox s respirátorom, čo bola pre neho ešte väčšia výzva ako bez neho.

Obrázok 2 Zásnuby a vynikajúce Tacos

Okrem toho Maroš spoznal veľa nových ľudí a zažil veľa iných skvelých zážitkov. Väčšinu ľudí, s ktorými sa stretol, hodnotí ako milých a príjemných, avšak niekedy je to aj trocha výzva niečo dohodnúť, ak daná osoba nevie po anglicky. Ale zvyčajne sa mu podarilo vždy vybaviť to, čo potreboval. A aj keď jeho španielčina nie je na vysokej úrovni, vždy sa ho domáci snažili pochopiť a pomôcť mu.

Obrázok 3 Nové zážitky a spoznávanie nových ľudí

Univerzitu hodnotí Maroš „na jednotku“. V rankingoch univerzít sa UPV Valencia umiestňuje pravidelne medzi prvými 500 univerzitami na svete. Jej areál má takmer dva kilometre na šírku. Aj preto tu SBS-kári chodia na motorkách. V bufete si môžete objednať aj pivo alebo víno. Jeho obľúbená káva s ľadom (Café del tiempo) tu stojí len 80 centov, takže kampus univerzity je pre študentov podľa Maroša taký malý raj. V univerzite sa nachádza obrovská knižnica, veľké ihriská pre každý šport, obrovská študovňa (Casa del alumno), ktorá má štyri poschodia a čas tu trávi naozaj veľa študentov. Samozrejmosťou je aj veľký park, ktorý sa tiahne skoro po celej šírke kampusu.

Obrázok 4 Veľký park v kampuse a študovňa Casa del alumno

Predmety, ktoré mal Maroš zapísané, boli naozaj zaujímavé. Napríklad španielčina, ktorá na prvý pohľad nemá byť prečo zaujímavá, ale keď Maroš zistil, že profesor (Javier Montesinos Corella) ovláda okolo osem jazykov a vedel jemu alebo jeho spolužiakom povedať pár slov v ich rodnom jazyku. Bolo to milé prekvapenie.

Medzi zaujímavé predmety Maroš jednoznačne radí „Biomedical Data Science“ a „ICT Appliccations in the Public Health Sector“, ktoré sú obidva zamerané na aplikácie IT v zdravotníctve. Prvý predmet bol zameraný na machine learning v zdravotníctve alebo napríklad ako riešiť otázku zabezpečenia zdravotnej starostlivosti pre posádku vo vesmíre. V rámci druhého predmetu boli riešené iné zaujímavé témy. Napríklad, ako funguje pomáhanie zdravotníctvu používaním IKT, aké možnosti a do akých celoeurópskych alebo celosvetových projektov by sa mohli študenti zapojiť, ak by chceli týmto smerom pokračovať. Maroš sa zúčastnil aj konferencie NOCHE DE LAS TELECOMUNICACIONES VALENCIANAS, kde sa riešili nové výzvy pre “health care” po pandémii, na ktorú ho pozval učiteľ predmetu.

Obrázok 5 Konferencia v priestoroch kampusu univerzity

Marošovi ďakujeme za report z jeho študijného pobytu a prajeme mu veľa ďalších úspechov a nových zážitkov počas skúškového obdobia vo Valencii.