Ocenenie najlepších záverečných prác partnermi fakulty z podnikovej praxe

V rámci XI. reprezentačného plesu Fakulty riadenia a informatiky UNIZA sa uskutočnilo slávnostné odovzdanie cien za najlepšie záverečné práce partnermi fakulty z podnikovej praxe.

Ocenenie spoločnosti Accenture za najlepšiu diplomovú prácu získal náš úspešný absolvent Ing. Michal Rajtek (vedúci práce: Ing. Pavol Štefanec, PhD., tútor práce: doc. Ing. Miroslav Kvaššay, PhD.). Cenu odovzdal zástupca spoločnosti Accenture – Milan Smieško (Program & Project Mgmt Senior Manager). Michal sa vo svojej diplomovej práci s názvom VR aplikácia umožňujúca riadenie a vizualizáciu stavov modelovej železnice sa zaoberal návrhom a implementáciou aplikácie v prostredí virtuálnej reality (VR aplikácia), ktorá umožňuje riadenie a vizualizáciu stavov fyzickej modelovej železnice. Detailným vytvorením virtuálneho železničného modelu s traťovými prvkami v prostredí Blender s následným importovaním do prostredia Unity 3D. Prepojenie aplikácie s externými systémami, ako Z21 a PLC s využitím protokol TCP a UDP. Virtuálny model simuluje pohyb virtuálnej lokomotívy po virtuálnej železničnej trati na základe informácií z fyzického modelu lokomotívy, ktorá sa pohybuje po fyzickom modeli železničnej trate. Výstupom práce je aplikácia podporujúca dva režimy. Prvým režimom je VR režim s využitím VR headsetu Oculus Rift a ovládačov Oculus Touch. Druhým je non-VR režim, kde je obsah aplikácie prezentovaný na počítačovom monitore a ovládanie je umožnené klávesnicou a myšou. Výsledkom práce je tiež programátorská dokumentácia a používateľská príručka.

Spoločnosť Brain:IT ocenila najlepšie bakalárske práce v jednotlivých bakalárskych študijných programov. Cenu odovzdal zástupca spoločnosti Brain:IT – Michal Papučík (Chief Operating Officer).

Ocenenie spoločnosti Brain:IT za najlepšiu bakalársku prácu študijného programu INFORMATIKA získala naša úspešná absolventka Bc. Lenka Vaňová (vedúci práce: Ing. Viliam Tavač, PhD.). Lenka vo svojej bakalárskej práci s názvom iSW Invest – Implementácia modulov Symbol, Štatistické ceny, Používateľ, Slack Client navrhla a následne vykonala čiastkovú implementáciu  softvérového riešenia na správu investícií do akcií a cenných papierov pre zamestnancov spoločnosti. Keďže vývoj cien akcií a cenných papierov je veľmi dynamický, používateľ potrebuje mať aktuálny prehľad o vývoji cien, aby mohol včasne reagovať. Z tohto dôvodu je potrebné zabezpečiť pravidelnú synchronizáciu dát aplikácie s dôveryhodným zdrojom, ktorý obsahuje živé burzové dáta. Následne po ich spracovaní a vyhodnotení používateľom definovaných pravidiel, investora notifikovať prostredníctvom zvoleného komunikačného kanála. Analýzou dostupných možností sa ako najvhodnejšia možnosť pre toto konkrétne softvérové riešenie vybrala integrácia na komunikačný nástroj Slack. Cieľom práce bola najskôr analýza požiadaviek zákazníka a na jej základe výber vhodných zdrojov dát. Následne návrh a vytvorenie databázového modelu. Implementačná časť pozostáva z vývoja metód na pravidelné doťahovanie burzových dát a integráciu s aplikáciou Slack. Súčasťou práce je aj návrh a implementácia API pre GUI rozhranie.

Ocenenie spoločnosti Brain:IT za najlepšiu bakalársku prácu študijného programu POČÍTAČOVÉ INŽINIERSTVO získal náš úspešný absolvent Bc. Dávid Pasterňák (vedúci práce: prof. Ing. Juraj Miček, PhD.). Jeho bakalárska práca s názvom Bezdrôtový senzor priblíženia založený na technológií UWB pojednáva o realizácii demonštračného zariadenia na meranie vzdialenosti medzi zariadeniami s UWB technológiou. Vyvinuté zariadenie je vhodné použi pre testovanie merania vzdialenosti aj pre ostatné moduly s technológiou UWB. Taktiež z dôvodu vytvorenej aplikácie UWB_BLE sa dá toto zariadenie použiť ako informačný prostriedok, dostupných objektov s tagmi v okolí. Ďalej toto zariadenie možno použiť ako vyhľadávač stratených vecí alebo signalizátor priblíženia osoby k dverám, prípadne ich automatické odomykanie v budove alebo v aute. Pri menšej úprave aplikácie UWB_BLE by bolo možné nastaviť, pre daný sledovaný objekt vzdialenosť, ktorú ak by prekročil, tak by na to aplikácia upozornila.

Ocenenie spoločnosti Brain:IT za najlepšiu bakalársku prácu študijného programu MANAŽMENT získala naša úspešná absolventka Bc. Anna Oršuľáková (vedúci práce: doc. Ing. Radoslav Jankal, PhD.). Cieľom jej bakalárskej práce s názvom Marketingová komunikácia vybranej spoločnosti bolo na základe teoretických východísk analyzovať stav súčasnej marketingovej komunikácie spoločnosti Elite Worker, predstaviť a vyhodnotiť riešenia zavedené za cieľom zlepšenia marketingovej komunikácie doteraz a navrhnúť a vyhodnotiť ďalšie riešenia do budúcna. Najväčší dôraz sa kládol na zlepšenie online marketingových nástrojov.

Partnerským spoločnostiam Accenture a Brain:IT ďakujeme za podporu študentov a ich excelentných záverečných prác. Oceneným absolventom a absolventkám srdečne blahoželáme a prajeme im veľa ďalších úspechov.