Úspešná realizácia akcie CTF (Capture the Flag) pre budúcich SOC analytikov na KIS FRI UNIZA

Študenti odboru Informačné a sieťové technológie si na záver predmetu Riešenie bezpečnostných incidentov (RBI) zmerali sily pri vyšetrovaní kybernetických bezpečnostných incidentov. Pre študentov to v príprave na možnú prácu v operačnom centre kybernetickej bezpečnosti (Security Operation Center) bola veľmi dobrá skúsenosť. Vďaka p. Andraškovi z firmy BinariConfidence, ktorá má dlhodobé skúsenosti s poskytovaním služieb SOC as a Service, certifikovaných auditov, riadenia bezpečnosti, ale aj s prípravou takýchto súťaží formou Capture the flag (CTF). 


CyberOps Associate CTF at UNIZA

Študenti sa potrápili s prehľadaním logov a udalostí v SIEM nástroji ELK, ktoré vo výsledku bolo potrebné poskladať do uceleného pohľadu na závažný kybernetický bezpečnostný incident a ako sa útočník v sieti pohyboval, a aké stopy za sebou zanechal. Najvytrvalejší účastníci odchádzali po 3 hodinách so spotenými čelami, ale zozbieranými vlajkami a peknými cenami.

Vďaka vedeniu FRI, ktoré oceňuje premiantov pri štúdiu a dáva príležitosť spraviť si priemyselné, celosvetovo platné certifikácie, 4 študenti, ktorí skončili predmet RBI, dostali príležitosť prefinancovania poplatku za certifikačnú skúšku CyberOps Associate, po jej úspešnom zložení:

Premianti RBI 2022

Tešíme sa na podobné akcie, a týmto dávame v predstihu do pozornosti aj budúcu akciu, do ktorej sa bude môcť zapojiť každý - Guardians 2023, ktorá je naplánovaná na október. Pôjde o online súťaž tzv. modrého tímu formou CTF, v ktorej si bude možné otestovať svoje schopnosti v oblasti digitálnej forenznej analýzy, reakcie na kybernetické bezpečnostné incidenty a lovu hrozieb.0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Generálny partner

Siemens Healthcare

Hlavní partneri

DXC technology
Globasy
IPSoft
KROS
Ringier Axel Springer
Scheidt & Bachmann
Quadrotech

Partneri

Asseco
Global Logic
Schaeffler Kysuce

Ostatné spolupracujúce podniky v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu

Accenture
Artin
AVAST
AŽD
Bel Power Solutions & Protection
BRAIN:IT
Danfoss
Good Request
IBM
ICZ
Red Hat
Siemens
Softec
Transdata
T Systems
Zaict
ZSE
Kapa Studio

Projekty a centrá FRI