Späť


Optimalizácia rozmiestnenia staníc záchrannej zdravotnej služby s využitím simulačného modelu

Garant: Ing. Peter Jankovič, PhD.
Učitelia: prof. Ing. Ľudmila Jánošíková, PhD., doc. PaedDr. Dalibor Gonda, PhD.
Počet študentov: 1 - 4

V roku 2021 až 2024 sú výsledky projektu významnou súčasťou podkladov pre optimalizáciu siete záchrannej zdravotnej služby (ZZS) na území Slovenska pre potreby plánu obnovy SR (Komponent 11: Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť, Reforma 4: Optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti). V roku 2023 začala intenzívna spolupráca s firmou Merea, a.s. (poskytovateľ dopravnej zdravotnej služby - DZS), ktorej cieľom je vypracovať inovatívny návrh na fungovanie ZZS v úzkej spolupráci s DZS. Taktiež očakávame pokračovanie spolupráce s MZ.

Ak chceš pracovať na projekte, ktorého výsledky sú využité v praxi pre skvalitnenie života na Slovensku a pomáhajú zachraňovať ľudské životy, od projektovej výučby očakávaš aj skutočné výsledky, s ktorými sa môžeš neskôr prezentovať, tak ťa radi uvítame v našom tíme. V projekte nájdu uplatnenie java programátori, ľudia so záujmom o matematické modelovanie a optimalizácie a tí, ktorých zaujíma počítačová simulácia. Presné zaradenie študentov je vždy po vzájomnej dohode (napr. je možné  sa venovať iba optimalizáciám, iba simulačnému modelu a pod.). Netreba sa báť ani doteraz chýbajúcich zručností a schopností, dôležitejší je záujem sa zlepšovať a niečo nové sa naučiť.

Cieľom projektu je vývoj a aplikovanie metód pre optimalizáciu umiestnenia jednotlivých typov staníc ZZS na území SR a optimalizáciu stratégií pre prideľovanie vozidiel na obsluhu požiadaviek. Konkrétne ide o vývoj simulačného modelu a vývoj vhodných matematických modelov a algoritmov na ich riešenie. Účelom simulačného modelu je poskytnúť prevádzkové charakteristiky navrhnutého systému, ktoré slúžia ako ukazovatele kvality. Na základe týchto ukazovateľov je možné porovnať varianty siete staníc a dispečerského riadenia.

Počas trvania projektu sa podarilo vytvoriť simulačný model systému záchrannej zdravotnej služby SR v nástroji AnyLogic. V roku 2016 bola nadviazaná intenzívna spolupráca so spoločnosťou Falck Záchranná a.s. (do r. 2019 najväčší poskytovateľ ZZS na Slovensku), vďaka ktorej sa podarilo vytvoriť mikroskopický simulačný model fungovania ZZS v podmienkach SR. Tento bol úspešne validovaný. V roku 2017 bol model doplnený o ďalšie funkcionality (modelovanie dopravnej zdravotnej služby, modelovanie vplyvu zrušenia LSPP) a v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR boli realizované viaceré experimenty, ktorých výsledky poslúžili ako podklady pre rozhodovanie pri legislatívnych úpravách schválených NR SR pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti (optimalizácia umiestnenia staníc, hľadanie kritického zaťaženia systému, zmeny v umiestnení staníc, zmeny fungovania LSPP, vybudovanie nových urgentných príjmov, ...). V oblasti optimalizácie umiestnenia staníc sme doposiaľ vytvorili niekoľko rôznych matematických modelov a implementovali heuristické metódy na ich riešenie. V roku 2021 sme boli oslovení, aby sme sa podieľali na implementácií cieľov plánu obnovy SR v oblasti optimalizácie rozmiestnenia staníc ZZS. Pre tieto účely bol implementovaný nový simulačný model, ktorý je v jazyku java (Anylogic sa už nepoužíva). Výstupom projektu sú tiež publikácie v špičkových odborných zahraničných periodikách (kategória Q1 a Q2, Current Contents Connect), kde sú priamo zainteresovaní študenti uvádzaní ako spoluautori.

Projekt bude smerovať k diplomovým prácam s témami, ktoré budú upresnené v priebehu riešenia.

Tu môžete vidieť staršie (ešte model pre Anylogic) krátke video s prebiehajúcou simuláciou záchrannej služby.


Mám záujem o projekt
0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Platinový partner

Hlavný partner

Partneri

Projekty a centrá FRI

Projekty

Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV
Transdata
IT akadémia
ACeSYRI
SmartSoc
TECH4EDU4
Centre in Advanced Biomedical and Medical Informatics

Centrá

Cisco Network Academy
PEARSON VUE - Aturizované centrum