Späť


Virtuálne sieťové laboratórium

Garant: prof. Ing. Pavel Segeč, PhD.
Učitelia: prof. Ing. Pavel Segeč, PhD., Ing. Marek Moravčík, PhD.
Počet študentov: 1 - 4

Primárnym cieľom projektu VirtualNetLab je vyvinúť cez internet dostupné on-line riešenie virtuálneho laboratória vo forme modernej web aplikácie. Web aplikácia je zameraná na poskytovanie virtualizovaného prostredia počítačovej siete s prvkami reálnych sietí rôznych výrobcov (klient/server OS (ako napr. virtuálne mašiny typu Win/Linux), prepínač, smerovač, firewall rôznych OS (IOS, IOSv, junos, mikrotik)). Nástroj umožní spúšťanie rôznych sieťových topológii na diaľku s prístupom k ich konfigurácii. Využitie nástroja je zamerané na študentov študujúcich predmety so sieťovou problematikou, kde im poskytne priestor na učenie sa, experimentovanie, prípravu ku skúškam alebo k priemyselnej certifikácii, pričom všetko pobeží na serveroch katedry.

Riešenie by malo využívať a integrovať prvky softvérovej virtualizácie operačných systémov (Qemu, Dynamips, Vnx, Xen, KVM, SDN) tak, aby umožnilo vytvárať prostredie simulujúce počítačovú sieť. Táto simulovaná sieť bude spúšťaná na fyzickom serveri alebo klastri serverov.

Webová aplikácia je rozdelená do niekoľkých častí ako je Front-End, Back-End a Middleware:

  • * Na tvorbu Front-End (klientská webová stránka) sa používa JavaScript knižnicu React.js, ktorá sa stará o vizuálnu časť aplikácie. Globálny stav klientskej aplikácie udržiava knižnica Redux.js a na prácu s asynchrónnymi operáciami sa používa knižnica Redux-saga.js.

  • * O komunikáciu s Front-End-om, databázou a Middlewar-om sa stará Back-End, ktorý je písaný v jazyku JavaScript bežiaci na Node.js a je tvorený pomocou knižnice Express.js. Back-End spracováva požiadavky od používateľa z klientskej stránky a podľa príslušnej réžie pracuje s databázou alebo s middlewar-om.

  • * Middleware sa stara o abstrakty prístup k samotným virtualizačným technológiám bežiacim na linuxovom serveri.

Použitá databáza je MongoDB jedná sa o NoSQL databáza, ktorá umožňuje priamy, efektívny prístup pomocou Node.js a prácu so záznamami v reálnom čase.

Používané technológie a komunikačné nástroje:

  • * React.js, Redux.js, Redux-saga.js, Node.js, Express.js, JavaScript

  • * MongoDB

  • * Slack, Trello, BitBucket, Git

Prínosy pre študenta:

  • * Nadobudnutie praktických skúseností pri návrhu, vývoji a implementácii riešení webových aplikácií

  • * Podieľanie sa na vývoji webovej aplikácie určenej na výučbu, ktorá bude uvoľnená vo forme verejného open-source projektu

  • * Práca v tíme

Ideálnou skladbou tímu sú študenti so záujmom o virtualizačné technológie a web programovanie (sieťari aj informatici).


Mám záujem o projekt
0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Platinový partner

Hlavný partner

Partneri

Projekty a centrá FRI

Projekty

Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV
Transdata
IT akadémia
ACeSYRI
SmartSoc
TECH4EDU4
Centre in Advanced Biomedical and Medical Informatics

Centrá

Cisco Network Academy
PEARSON VUE - Aturizované centrum