Späť


Informatické nástroje na férové a efektívne rozdeľovanie obmedzených zdrojov vo verejných obslužných systémoch

Garant: prof. RNDr. Jaroslav Janáček, CSc.
Učitelia: prof. Ing. Ľuboš Buzna, PhD., doc. Ing. Michal Koháni, PhD.
Počet študentov: 2 - 6

Popis projektu:
Projekt je zameraný na návrh algoritmov, riešiacich procedúr a vytvorenie softvérových produktov určených na podporu rozhodovania pri budovaní verejných obslužných systémov s obmedzenými zdrojmi. Návrh verejných obslužných systémov je možné rozdeliť na dve skupiny. Prvou skupinou je návrh založený na lokačných a pokrývacích úlohách,  čo sú napríklad úlohy umiestňovania staníc rýchlej zdravotnej pomoci, požiarnych staníc, úradov a pod.  Pri navrhovaní takýchto systémov je dôležité nájsť vhodný kompromis medzi dvoma protichodnými aspektami:
celková efektivita systému na jednej strane oproti  kvalite poskytovanej služby pre individuálnych používateľov systému.  Druhou skupinou je aplikácia učiacich sa metód založených na umelej inteligencii v evolučných metaheuristikách na riešenie lokačných úloh vyššie uvedeného typu..
 
Konkrétna téma projektu bude zvolená študentmi a môže zahŕňať niektorú z nasledovných oblastí:
A.  Riešenie problémov založených na lokačných úlohách
B.  Riešenie problémov založených na pokrývacích úlohách
C. Predspracovanie údajov o dopravnej sieti z hľadiska efektivity riešenia optimalizačného problému, čo zahřňa metódy shlukovania ako aj konštrukciu rovnomerne rozložených množín prípustných riešení na jednotkovej hyperkostke.
D.  Vývoj memetických algoritmov na hybridizáciu evoločných algoritmov.
E.  Štúdium a konštrukcia učiacich sa algoritmov na on-line a off-line nastavovanie parametrov evolučných algoritmov.
 
Cieľ: Doviesť účastníkov projektu k zručnostiam a znalostiam, ktoré im umožnia navrhovať a realizovať sofistikované nástroje  na podporu rozhodovania ako aplikačnú nadstavbu informačných nástrojov.  Projekt je koncipovaný tak, aby účastník získal skúsenosti s formalizáciou rozhodovacieho problému, návrhom modelu a voľbou vhodných riešiacich prostriedkov. Účastník by mal získať schopnosť pracovať v tímovom
prostredí, zlepšiť si zručnosti v práci s informačnými zdrojmi a schopnosť zrozumiteľne prezentovať svoje návrhy a riešenia. Dôraz bude tiež kladený na užívateľské prostredie zahŕňajúce vstup údajov, ich modifikáciu a prípadne vizualizáciu výsledkov.

Témy diplomových prác, ktoré vyplývajú z riešenia projektu (1 téma pre každého študenta):
 
1.  Podporný nástroj pre spracovanie a vizualizáciu rozsiahlych geografických údajov založený na tématických vrstvách
2.  Podporný nástroj pre férové umiestňovanie staníc rýchlej zdravotnej pomoci s voľným kritériom kvality pokrytia ako príklad problému založeného na lokačných úlohách
3.  Podporný nástroj pre férové umiestňovanie zdravotných stredísk s predpísaným kritériom kvality pokrytia ako príklad problému založeného na pokrývacích úlohách
4.  Podporný nástroj pre predspracovanie údajov o dopravnej sieti z hľadiska efektivity riešenia optimalizačného problému.

Mám záujem o projekt
0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Platinový partner

Hlavný partner

Partneri

Projekty a centrá FRI

Projekty

Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV
Transdata
IT akadémia
ACeSYRI
SmartSoc
TECH4EDU4
Centre in Advanced Biomedical and Medical Informatics

Centrá

Cisco Network Academy
PEARSON VUE - Aturizované centrum