doc. Ing. Peter Márton, PhD. - tel.: +421 41 513 4053, e-mail: Peter.Marton (at) fri.uniza.sk
Mgr. Petra Cvičeková - tel.: +421 41 513 4061, e-mail:cvicekova (at) fri.uniza.sk
ERASMUS+ je program financovaný Európskou úniou. Podpora mobility a výmeny študentov a učiteľov medzi európskymi univerzitami je organizovaná v rámci Kľúčovej akcie 1 (KA1 - Vzdelávacia mobilita jednotlivcov) programu Erasmus+.
Dĺžka pobytu/štúdia je 3-12 mesiacov, pričom pobyt je realizovaný na partnerskej inštitúcii (mapa, zoznam partnerov - pdf), s ktorou má FRI UNIZA uzatvorenú bilaterálnu dohodu od roku 2022.
Prezentácia pre študentov FRI UNIZA
Študenti Fakulty riadenia a informatiky môžu v zahraničí študovať aj v rámci iných programov a štipendií (napr. Národný štipendijný program, Visegrad Scholarship Program, štipendiá získané cez SAIA, IAESTE, bilaterálne dohody s partnerskými univerzitami, Tatrabanku, a pod.)
I. Základné pravidlá
- Ste riadny študent FRI UNIZA.
- Máte jazykové predpoklady pre absolvovanie pobytu (nie všetky mobility sú v anglickom jazyku; jazyk mobility na univerzitách v Nemecku, Francúzsku, Španielsku a Taliansku si treba vopred overiť).
- V prípade 3. ročníka Bc. štúdia je nutné skoordinovať termín návratu s termínom ukončenia štúdia. To platí aj pre 2. ročník Ing. štúdia.
- Študent 3. ročníka Bc. štúdia nemôže absolvovať Erasmus+ stáž cez letné prázdniny. Môže však ísť na tzv. absolventskú stáž. Podobne ako študenti inžinierskeho štúdia - po štátniciach. Uznanie predmetov/kreditov:
- predmety zapísané na zahraničnej univerzite treba vopred prediskutovať s garantom študijného odboru a garantom predmetu, ktorý by ste chceli štúdiom v zahraničí nahradiť. Dohodnuté uznanie predmetu potvrdí vyučujúci/garant na predpísanom tlačive. Na partnerskej univerzite je možné študovať aj iné predmety, než len tie, ktoré sú v ponuke v učebných plánoch študijných programov otvorených na FRI UNIZA. V tom prípade však neabsolvované povinné a voliteľné predmety zo študijného plánu platného na FRI treba doštudovať, zvyčajne o rok neskôr. Študent môže v tomto prípade požiadať o odpustenie poplatku za nadštandardnú dĺžku vysokoškolského štúdia.
- Výška grantu je daná pravidlami UNIZA pre prijímaciu krajinu; závisí od dĺžky pobytu a krajiny. Poberatelia sociálneho štipendia môžu požiadať o navýšenie štipendia.Štipendium pridelené pre študijný pobyt alebo stáž zvyčajne nepokryje všetky náklady spojené s mobilitou Erasmus+. Štipendium je predovšetkým príspevkom pre pokrytie väčšiny nákladov. Grant je možné prideliť až začiatku akademického roka na Slovensku, teda po 1. septembri. Napr. do Fínska sa cestuje už koncom augusta a počas augusta študent nemôže poberať štipendium. Minimálna dĺžka študijného pobytu sú 3 mesiace, stáže 2 mesiace. Financovanie sa poskytuje zvyčajne maximálne na 5 mesiacov.
- Študent má nárok na vycestovanie na mobilitu v rámci programu ERASMUS+ na maximálne 12 mesiacov za každý stupeň štúdia. Teda môže absolvovať niekoľko mobilít, hoci aj po jednej každý rok štúdia.
- Absolventská stáž - prihlasuje sa počas posledného ročníka a ukončenie musí byť najneskôr rok od ukončenia štúdia (štátnic).
II. Postup pri prihlasovaní sa na mobilitu
Pre prihlásenie sa do výberového konania na mobility v príslušnom akademickom roku je potrebné pre študijný pobyt vyplniť online prihlášku a pre stáž poslať vyplnenú prihlášku elektronicky na adresu pani Petry Cvičekovej (fakultná referentka Erasmus+):
- Štúdium v zahraničí - vyplňte online prihlášku.
- Stáž v zahraničí - vyplňte online prihlášku.
- CV – Europass formát v cudzom jazyku (pdf bude vyžiadané pri vypĺňaní online prihlášky).
- Motivačný list v cudzom jazyku (pdf bude vyžiadané pri vypĺňaní online prihlášky).
III. Výber predmetov pre študijný pobyt
Študent si vyberie predmety, ktoré bude študovať na partnerskej univerzite. Vybrané predmety si nechá odsúhlasiť koordinátorom Erasmus+ na partnerskej univerzite.
Odporúčaný počet kreditov za získaný za jeden semester je 30. Nižší počet kreditov môže v špecifických prípadoch odsúhlasiť fakultný koordinátor pre Erasmus+.
V prípade, že si nominovaný študent chce
na partnerskej univerzite zapísať predmet, ktorý si bude chcieť dať po skončení
mobility uznať ako povinný alebo povinne voliteľný:
1.
navštívi študent vyučujúceho ešte
pred vycestovaním (pred podpísaním tzv. zmluvy o štúdiu medzi ním, FRI a partnerskou
univerzitou),
2.
študent vyučujúcemu predloží
informačný list predmetu vyučovaného na partnerskej univerzite,
3.
vyučujúci posúdi obsah predmetu a konzultuje uznanie predmetu s garantom študijného programu,
4.
v prípade dostatočnej zhody
obsahu predmetu vyučovaného na FRI a predmetu vyučovaného na partnerskej
univerzite podpíše garant študijného programu študentovi dokument o uznaní predmetu po
návrate z mobility.
IV. Tlačivá pre dohodu o štúdiu/stáži a uznanie predmetov
Študent si po nominácii na študijný pobyt pripraví dokument "Zmluva o štúdiu (Learning agreement)" na portáli Online Learning Agreement - (návod na youtube).
Do Online Learning Agreement (OLA) uvedie predmety, ktoré chce v zahraničí študovať. V prípade, že zahraničná univerzita vyžaduje použitie vlastného informačného systému, študent postupuje podľa pokynov zahraničnej univerzity.
Počet kreditov v tabuľke A (predmety študované v zahraničí) v OLA musí byť rovnaký alebo vyšší, ako počet kreditov v tabuľke B (predmety uznané pre štúdium na FRI UNIZA).
V prípade, že si študent chce uznať zo študijného pobytu nejaký predmet za povinný alebo povinne voliteľný zo svojho študijného programu študovaného na FRI UNIZA, dohodne si to vopred s garantom študijného programu a uznanie doloží podpísaným dokumentom:
Žiadosť o uznanie predmetov - pred podpísaním OLA
Kredity za vyštudované predmety si treba dať uznať podaním žiadosti:
Žiadosť o uznanie predmetov - po návrate zo študijného pobytu
V. Mimoriadne pravidlá platné v prípade epidémie
VI. Výplata grantu na študijný pobyt/stáž
Grant je rozdelený na dve splátky. Prvú splátka (štúdium 80% grantu, stáž 70% grantu) je študentovi vyplatená po splnení podmienok uvedených v dokumente platnom pre UNIZA, zvyčajne do jedného mesiaca po začiatku mobility. Druhá splátka je vyplatená po doručení všetkých dokumentov o úspešnom realizovaní štúdia/stáže zo zahraničnej inštitúcie a po uznaní výsledkov mobility fakultným koordinátorom.
O výške prideleného grantu je študent informovaný fakultnou administrátorkou, na základe výsledku nominácii a rozdelenia rozpočtu programu Erasmus+ na UNIZA. Výška grantu môže byť dodatočne navýšená. Informácia o tom je poskytnutá zvyčajne na konci akademického roka.
Tabuľky so sadzbami grantov pre študentov pre program Erasmus+
Osobné konzultácie
Konzultácie sú možné u doc. Mártona a Mgr. Cvičekovej, osobne v miestnosti RA110 alebo cez platformu Microsoft Teams.