Cena rektora za najlepšiu záverečnú prácu v akademickom roku 2021/2022

Srdečne blahoželáme našej úspešnej absolventke Lucii Piatrikovej (študijný program Inteligentné informačné systémy) k získaniu ceny rektora za najlepšiu diplomovú prácu s názvom Vizuálna detekcia falšovaných ochranných prvkov na občianskom preukaze a pod vedením Ing. Petra Tarábka, PhD. z Katedry matematických metód a operačnej analýzy.

Digitálne overenie identity je novým trendom, ktorý umožňuje klientom prístup ku službám a produktom na diaľku, zjednodušuje interakciu klienta a spoločnosti, a šetrí ich náklady. Digitálne overenie nesie so sebou mnohé bezpečnostné riziká. Systém musí byť schopný odhaliť falošné doklady. Cieľom diplomovej práce bolo preskúmať možnosti detekcie falošného dokladu na základe analýzy jeho ochranných prvkov. Absolventka sa v práci zamerala na detekciu a overenie vizuálnych vlastností ochranného prvku s opticky variabilnou farbou (OVI), ktorému sa zatiaľ žiadne iné práce nevenovali. V práci absolventka navrhla postup detekcie občianskeho preukazu a ochranného prvku, ktorý dokáže veľmi presne nájsť ochranný prvok na snímkach videa. Práca ponúka rôzne odporúčania a návrhy na riešenie viacerých čiastkových problémov týkajúcich sa vizuálneho overenia ochranného prvku. Niektoré postupy boli aj úspešne prakticky preskúmané, pričom sa použili metódy digitálneho spracovania obrazu a niektoré metódy strojového učenia. Navrhovaný postup dokáže odhaliť falošný občiansky preukaz na videu na základe OVI ochranného prvku.

Lucii blahoželáme a prajeme jej veľa ďalších úspechov.