Erasmus Dresden (Germany) v podaní nášho študenta Kadea Mackintosha

Študenti bakalárskeho študijného programu Informačné a sieťové technológie Kade Mackintosh a Patrik Grexa strávili letný semester na študijnom pobyte ERASMUS+ na Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden. Kade sa podelil s nami o zážitky a skúsenosti z jeho pôsobenia v Nemecku.

Štúdium informatiky na HTW počas letného semestra hodnotí ako jednoznačne najdobrodružnejší, najzáživnejší, najakčnejší a celkovo najlepší semester spomedzi všetkých semestrov jeho vysokoškolského štúdia.

Vďaka tomuto pobytu spoznal nové kontakty, nových kamarátov, nové kultúry, miesta a celkovo väčšinu východného Nemecka - od Drážďan, cez Berlín, až po Rostok pri Baltskom mori. Nemecko považuje za krajinu plnú histórie a prekrásnych lokalít.

Okrem samotného Nemecka, spoznal aj ďalších "erasmákov", ktorí ho vtiahli do svojich vlastných kultúr. Nemožno nespomenúť najmä Indov, ktorí ho pozvali na tzv. "Gurudwara" do indického chrámu, alebo aj svetovo známy indický festival farieb, pre privítanie jari s názvom "Holi".

Podobne mal česť spoznať aj ďalších ľudí a ich kultúry z Brazílie, Španielska, Pakistanu, Vietnamu, rôznych krajov Indie, ale aj Európy ako napr. Francúzi, Poliaci, Česi, Maďari a pod. Podľa jeho slov: „Na Erasme spoznáte oveľa viac, než len krajinu samotnú, do ktorej idete. Spoznáte svet.“

Počas tohto veľkého Erasmus zážitku mal jedno veľké šťastie, ktoré chodilo až za ním do Drážďan – priateľku Bašku, ktorá taktiež študuje na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA (študijný program Manažment). Baška pravidelne dochádzala za ním, vďaka čomu mohli spoločne zdieľať tento Erasmus zážitok, spolu aj so všetkými tými "vandrovkami", no zároveň pohotovo zvládnuť aj ich vlastné štúdiá.

Kade Erasmus pobyt vrele odporúča každému: „Či už chcete aspoň trošku odletieť z hniezda, naučiť sa jazyk, vyjsť zo svojej komfortnej zóny alebo si len pocestovať popri štúdiu - odporúčam! Kým sme mladí, bez veľkých záväzkov a máme príležitosť využiť takéto štipendiá.“

Kade budúcim záujemcom o podobný Erasmus zážitok rád poradí a povie viac. Bude rád, ak mu v prípade záujmu napíšu správu na MS Teams. Kadeovi ďakujeme za report z jeho študijného pobytu a prajeme mu i Baške veľa ďalších úspechov a skvelých zážitkov.