Návšteva z partnerskej spoločnosti Siemens Healthineers a odovzdanie pamätnej medaily za dlhoročný prínos k rozvoju fakulty

Vážená akademická obec i široká verejnosť,

touto cestou by sme Vás chceli informovať, že 28. februára navštívili našu fakultu zástupcovia spoločnosti Siemens Healthineers. Medzi návštevníkmi boli Dileep Mangsuli (riaditeľ Siemens Healthineers Development Center Worldwide), Luboš Iro (riaditeľ Siemens Healthineers Development Center Slovakia), Alexander Roth (riaditeľ Siemens Healthineers Development Center Digital & Automation), Mikuláš Gärtner (finančný riaditeľ Siemens Healthineers Development Center Slovakia), Martin Kavec (odborník na umelú inteligenciu a inovácie v rádiológii) a Peter Vandlíček (Product and Solution Development Manager). V rámci návštevy sa zástupcovia spoločnosti Siemens Healthineers oboznámili s aktuálnymi aktivitami fakulty v medicínskej a biomedicínskej informatike.

V oblasti vzdelávania ponúka fakulta inžiniersky študijný program biomedicínska informatika. Na rozvoji tohto študijného programu participujú významnou mierou zástupcovia spoločnosti Siemens Healthineers, ktorí pravidelne organizujú odborné prednášky vo vybraných predmetoch, zadávajú témy záverečných prác a participujú v skúšobných komisiách. Ing. Peter Vandlíček je tiež členom rady študijného programu biomedicínska informatika a výraznou mierou prispieva k formovania absolventov tohto študijného programu.

V oblasti výskumu pôsobia na fakulte dve výskumné skupiny. Provou je skupina pod vedením prof. Eleny Zaitsevy, ktorá sa venuje spoľahlivostnému inžinierstvu a výpočtovej inteligencii a ich aplikáciám v medicíne. Druhá skupina, ktorú vedie prof. Ivan Cimrák, sa zaoberá aplikáciami počítačového modelovania a strojového učenia v biomedicíne. Dôležitou súčasťou oboch výskumných skupín sú okrem zamestnancov fakulty aj viacerí doktorandi, ktorí sa vo svojom výskume venujú využitiu informatiky v rozvoji metód, ktoré môžu zlepšovať kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetkých ľudí.

Pri príležitosti tejto významnej návštevy bola spoločnosti Siemens Healthineers odovzdaná pamätná medaila za dlhoročný prínos spoločnosti k rozvoju Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline, ktorá je udelená pri príležitosti 70. výročia založenia Žilinskej univerzity v Žiline. Pamätnú medailu z rúk pána dekana prof. Ing. Emila Kršáka, PhD. prevzal zástupca spoločnosti Ing. Peter Vandlíček. Udelená pamätná medaila je prejavom našej vďaky za dlhoročnú spoluprácu a podporu v oblasti medicínskej a biomedicínskej informatiky.