Októbrový olomoucký mapathon - hybridný - 10.10.2023 o 17:30 h v RB053

Dobrovoľníci z Palackého univerzity v Olomouci organizujú v utorok 10.10.2023 mapathon na pomoc humanitárnej organizácii Lekári bez hraníc.

Pozývame všetkých z FRI UNIZA zapojiť sa a pomôcť pri aktuálizácii geopriestorových údajov v OpenStreetMap.

Miestnosť: RB053

Čas: 17:30 - 20:00 h

Deň: 10.10.2023 (utorok)

Prihlasovanie pre online účasť - https://www.eventbrite.at/e/rijnovy-olomoucky-mapathon-tickets-731312404087

V miestnosti budú k dispozícii počítače. Môžete si doniesť aj vlastný. Odporúčame priniesť si aj myš.
Mapovať sa bude v editore Java OpenStreetMap (JOSM) - https://josm.openstreetmap.de/
Súčasťou mapathonu je aj školenie, ako editor používať.

Čo je mapathon?
Mapathon je stretnutie dobrovoľníkov, ktorí spoločne mapujú vybrané územia. Naučíte sa pracovať s pokročilým editorom JOSM a tiež sa dozviete veľa o práci humanitárnej organizácie Lékari bez hranic (MSF). Akcia je určená pre širokú verejnosť. Účastníci nemusia byť žiadni IT experti a vítaní sú naozaj všetci.
Humanitárne organizácie potrebujú pre prácu v teréne kvalitné a podrobné mapy, aby sa mohli v oblasti efektívne organizovať a pracovať. I dnes však stále existujú oblasti, ktoré doteraz nikto podrobne vôbec nezmapoval alebo tu ľudia často migrujú a vytvárajú nové cesty a obývané oblasti či sa na mieste stala prírodná katastrofa (záplavy, zemetrasenie, atď.), ktorá celkom zmenila tvár krajiny. Proto vznikol projekt Missing Maps. Lekári bez hraníc a ďalšie humanitárne organizácie v tomto projekte vyberajú miesta, ktoré potrebujú zmapovať. Dobrovolníci potom, nech už sa nachádza kdekoľvek, môžu od svojho počítača prispieť k práci, ktorá zachraňuje milióny ľudských životov.
Čo budeme robiť?
Na mapathone budeme spoločne podľa satelitných snímok vytvárať v OpenStreetMap mapu jedného z miest, na ktorom pôsobí organizácia Lekári bez hraníc.
Ak nemáte skúsenosti, nevadí. Na podujatí sa všetko naučíte a po krátkom školení už budete môcť mapovať sami.

Pri registrácii na mapathon v Eventbrite (odkaz) zadajte prosím aj Vaše používateľské meno na OpenStreetMap. Ak konto na OpenStreetMap ešte nemáte, vytvorte si ho.
Odkaz na online pripojenie cez Zoom dostanete e-mailom pred začiatkom udalosti.
Teší sa na Vás organizačný tím olomouckých mapathonov (Tonda, David), Geokommunita a dobrovoľníci Missing Maps Slovakia, Missing Maps Brno.