Online kick-off meeting projektu OOP4FUN

V stredu 20.01.2022 a štvrtok 21.01.2022 sa uskutočnil kick-off meeting projektu Erasmus+ KA220-SCH s názvom OOP4FUN - Object Oriented Programming for Fun. FRI UNIZA je koodinátorom projektu. Zodpovedým riešiteľom je Ing. Michal Varga, PhD. Projekt nadväzuje na aktivity HOOP.

Náš projekt s trvaním 32 mesiacov je financovaný programom Erasmus+ v oblasti “Cooperation partnerships in school education” s celkovým rozpočtom 283228,00€.

Hlavnou myšlienkou projektu je podporiť učiteľov programovania na stredných školách v ich misii IT vyučovania, nezávisle od toho, či sa ich študenti stanú IT expertmi alebo budú študovať IT na vysokej škole. Preto je cieľom projektu vytvoriť nové alebo prepracovať existujúce študijné plány pre predmety zamerané na IT, vrátane použitia inovatívnych metód vyučovania, čo zahŕňa implementáciu aj tzv. agilných metód, komunikačných zručnosti a tímovej práce. V rámci projektu stredoškolskí učitelia pilotne získajú znalosti a skúsenosti ako implementovať nové študijné plány na vlastných sterdných školách. Projekt je zameraný na objektovo orientované programovanie, pri ktorého rozvíjaní sa zameriame predovšetkým na vývoj hier, aby sa nám podarilo motivavať študentov i študentky a aby sa zvýšil ich záujem o STEM vo všeobecnosti.

Napriek tomu, že sa prvé projektové stretnutie muselo uskutočniť online formou, partneri dosiahli všetky naplánované aktivity - spoznali sa navzájom, prerokovali rámcový obsah projektu, poradili sa o spôsobe projektového riadenia a spolupráce a tiež o začatí riešenia prvého projektového výsledku, ktorý im umožní preskúmať, učiť a implementovať zmeny popísané v projektových cieľoch.

V projektovom konzorciu sú tri Fakulty riadenia a informatiky - naša zo Žilinskej univerzity v Žiline, chorvátska zo Záhrebskej univerzity a srbská z Belehradskej univerzity. Ďalšími partnermi z vysokoškolského prostredia sú Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice a Fakulta matematiky a informatiky Hoschschule für Technik und Wirtschaft z Drážďan. V projektovom konzorciu je aj päť stredných škôl: Srednja škola Ivanec, Gymnazium Pardubice, Obchodná akadémia Považská Bystrica, Gimnazija Ivanjica a Gymnasium Dresden-Plauen.

Počas projektu budú partneri spoločne pracovať na piatich hlavných projektových výstupoch. Začnú vytvorením analýzy súčasného stavu vyučovania programovania na stredných školách a "medzier" medzi študijnými plánmi na stredných a vysokých školách. Koordinátorom tohto prvého projektového výsledku je Strednja škola Ivanec.
Očakávané vplyvy tohto projektu si budú prejavovať na cieľových skupinách (učitelia a žiaci stredných škôl), účastníkoch projektu a IT priemysle, použitím moderných metód pre agilný vývoj softvéru a technológií v pedagogickom procese, ktoré vychádzajú z princípov Education 4.0. Týmto spôsobom vyučovania budú študentom poskytované tzv. mäkké zručnosti, ktoré bude možné použiť aj mimo oblasti STEM (kritické myslenie, tímová práca, komunikácia, práca s informačnými zdrojmi, atď.). Rast motivácie študentov prirodzene vedie k rastu ich skúseností a to dá študentom dobrý základ pre ich štúdium na vysokej škole.
Viac informácií o projekte (očakávané výsledky, aktivity, udalosti, zdieľané materiály, popis partnerov...) sa v krátkom čase bude nachádzať na projektovom webovom sídle https://www.oop4fun.eu/ a na sociálnych sieťach Facebook a LinkedIn.


0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Platinový partner

Hlavný partner

Partneri

Projekty a centrá FRI

Projekty

Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV
Transdata
IT akadémia
ACeSYRI
SmartSoc
TECH4EDU4
Centre in Advanced Biomedical and Medical Informatics

Centrá

Cisco Network Academy
PEARSON VUE - Aturizované centrum