Pozvaná prednáška prof. Cimráka na prestížnej univerzite Massachusets Institute of Technology v Bostone

Náš kolega prof. Mgr. Ivan Cimrák, Dr. spolu so svojím tímom sa zúčastnili pracovného pobytu na prestížnej univerzite Massachusets Institute of Technology v Bostone, USA. Pobyt bol súčasťou grantu, ktorý bol prof. Cimrákovi udelený začiatkom roku 2023. Ide o MIT Seed Fund grant, v ktorom sa podporujú spolupráce vedeckých skupín zo sveta so skupinami z MIT.

Súčasťou pobytu bola aj pozvaná prednáška, na ktorej prof. Cimrák prezentoval výskumné výsledky na pravidelnom seminári organizovanom na Department of Material Science and Engineering, MIT. Touto formou sa výskum na FRI dostal na piatu najprestížnejšiu univerzitu na svete. Pokračovaním grantu bude aj recipročná návšteva, keď prof. Ming Dao a Dr. Yuhao Qiang prídu na našu fakultu.

Vedecká náplň grantu sa týka interdisciplinárnej spolupráce medzi výpočtovými simuláciami (FRI) a biologickými experimentami s mikrofluidickými zariadeniami (MIT). Konkrétny výskum je v oblasti inerciálneho zameriavania prúdu buniek s cieľom separácie rakovinových buniek a najmä ich klastrových zoskupení.

Prof. Cimrákovi a jeho výskumnému tímu v zložení Monika Smiešková, Alžbeta Bugáňová a Michal Mulík prajeme veľa úspechov v ich výskumnej činnosti.