Pozvánka na diskusiu k novele vysokoškolského zákona

Vážené kolegyne, vážení kolegovia, milí študenti.

Akademický senát Fakulty riadenia a informatiky UNIZA na svojom zasadnutí prijal uznesenie, ktorým sa pripája k Výzve Rady vysokých škôl Slovenskej republiky.

Pozývam Vás dňa 21.2.2022 v čase o 13:00 na diskusiu k novele vysokoškolského zákona, ktorá výrazne obmedzuje akademickú samosprávu a autonómiu na úrovni VŠ a fakúlt. Na spoločnom stretnutí budeme diskutovať spolu so zástupcom Rady vysokých škôl Slovenskej republiky, Akademickým senátom fakulty a vedením fakulty na tému možných dopadov zmien vysokoškolského zákona.

Diskusia bude prostredníctvom platformy MS Teams na adrese, ktorú nájdete v tímoch org-fri, edu-fri-studenti-Bc, edu-fri-studenti-Ing, edu-fri-studenti-PhD.

Dňa 21.2.2022 v čase 13:00-14:00 bude prerušené vyučovanie, aby sa mohli všetci členovia akademickej obce zúčastniť uvedenej diskusie. Prosím kolegov pedagógov, aby toto prerušenie výučby bolo primerane nahradené vhodnou formou vzdelávania v závislosti na charakter predmetu.

Emil Kršák
dekan FRI UNIZA

Výzva Rady vysokých škôl Slovenskej republiky:

Znenie výzvy

Stanovisko Akademického senátu FRI:

Akademický senát FRI UNIZA sa pripája k Výzve RVŠ SR akademickým senátom fakúlt a vysokých škôl zo dňa 9.2., v ktorej vyzýva na prerušenie výučby dňa 21.2.2022. AS FRI UNIZA podporuje stanoviská a závery uvedené vo výzve RVŠ SR zo dňa 9.2. a vo Vyhlásení dekanov fakúlt vysokých škôl SR z februára 2022. AS FRI UNIZA konštatuje, že návrh Novely zákona o vysokých školách v znení predloženom do Národnej rady Slovenskej republiky v januári 2022 v minimálnej miere reálne prispieva k zlepšeniu kvality práce vysokých škôl. AS FRI UNIZA opätovne poukazuje na to, že návrh novely zákona výrazne obmedzuje akademickú samosprávu a autonómiu na úrovni VŠ a fakúlt. Pritom v prvom rade fakulty sú hlavnými obsahovo aj organizačne ucelenými centrami vzdelávacích a vedecko-výskumných aktivít, preto pre zvýšenie kvality musí byť samospráva fakúlt podporovaná a nie obmedzovaná.