projekt OOP4FUN - projektové stretnutie na záver prvého projektového roka

V stredu a štvrtok, 7. a 8. decembra 2022 sa zástupcovia Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline zúčastnili (FRI UNIZA) projektového stretnutia projektu OOP4FUN, aby spolu s partnermi projektu vyhodnotili plnenie projektových cieľov dosiahnutých počas prvého roka riešenia spoločného projektu. Projekt OOP4FUN je financovaný z programu Erasmus+ KA220-SCH. Celý názov projektu je "Object Oriented Programming for Fun."

Stretnutie sa konalo v Chorvátsku. Organizátorom bol partner Srednja škola Ivanec, hostiteľom bol partner University of Zagreb, Faculty of Organization and Informatics, Varaždin. Tento 32 mesačný projekt začal 16. januára 2022.

Ciele projektu sú zamerané na učiteľov a študentov stredných škôl. Podpora učiteľov pri používaní inovatívnych učebných osnov a prístupov pri výučbe programovania, najmä OOP programovania, a zábavný spôsob vývoja hier lepšie pripraví a povzbudí študentov stredných škôl, aby sa v budúcnosti prihlásili na vysoké školy založené na STEM, a zmení ich vnímanie programovania.
Partnermi tohto projektu sú okrem FRI UNIZA aj popredné európske univerzity v oblasti informatiky/informatiky: Univerzita Pardubice, Česká republika, Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden, Nemecko, Univerzity of Belgrade, Srbsko, University of Zagreb, Chorvátsko a zúčastnené stredné školy: Obchodná akadémia Považská Bystrica, Slovensko, Gymnázium Pardubice, Česká republika, Gymnasium Dresden-Plauen, Nemecko, Gimnazija Ivanjica, Srbsko a Srednja škola Ivanec, Chorvátsko.
Počas projektu budú partneri spoločne pracovať na 5 hlavných výsledkoch, pričom 1. výsledok projektu je analýza súčasného stavu a identifikácia nedostatkov vo výučbovaní programovania, koordinovaný Strednou školou Ivanec, Chorvátsko, je na konci.
Ciele projektu sú:
  1. inovovať stredoškolské učebné osnovy o objektovo orientovanom programovaní OOP
  2. povzbudiť stredoškolákov, aby si zapísali STEM študijné programy a
  3. vyplniť medzeru v chápaní základného programovania a princípov OOP, vytvoriť sylabus, príručky (učebnice + online obsah) a vzdelávacie materiály pre učiteľov.
Jedným z dôležitých očakávaných dopadov projektu bude, že učitelia a študenti z partnerských inštitúcií získajú prostredníctvom spoločných tvorivých workshopov cenné znalosti a jedinečné skúsenosti z práce a učenia sa v medzinárodných tímoch a online prostredí.
Národným projektovým manažérom projektu je pán Michal Varga a viac informácií o očakávaných výsledkoch a zapojených partneroch je dostupných na oficiálnej stránke projektu: https://oop4fun.eu/