Úspešná obhajoba fakultnej praxe

Tento týždeň sa uskutočnila úspešná obhajoba fakultnej praxe s názvom Zber a anotácia dát pre trénovanie umelej inteligencie v biomedicínskych aplikáciách pod vedením prof. Mgr. Ivana Cimráka, Dr. Študenti študijného programu Informatika – Zdenko Pečeňa Tomáš Štulrajter pracovali so známou a verejne dostupnou databázou CBIS-DDSM, ktorá obsahuje mamografické röntgenové snímky zachycujúce nádorové nálezy. Podarilo sa im vytrénovať konvolučnú neurónovú sieť, ktorá vedela rozlíšiť nádorové nálezy od zdravého tkaniva s presnosťou 82 %. Taktiež objavili, že v databáze sa nachádzajú nálezy, ktoré nie sú anotované, čo im potvrdili aj lekári a odborníci, na ktorých sa s problémom obrátili. Následne vytvorili program (obrázok nižšie), využívajúci ich natrénovanú neurónovú sieť, ktorého cieľom bolo prehľadať jednotlivé mamografické snímky a identifikovať neoznačené nálezy tak, aby mohli byť anotované a doplnené do databázy.

Pripomíname študentom, že na fakultnú prax pre rok 2022 sa môžu prihlásiť do 31. januára. Témy a bližšie informácie nájdu TU.