Späť


Riešenie aktuálnych problémov sietí KIS a FRI

Garant: prof. Ing. Pavel Segeč, PhD.
Učitelia: Ing. Marek Moravčík, PhD., prof. Ing. Pavel Segeč, PhD., Ing. Martin Kontšek, PhD., Mgr. Jana Uramová, PhD.
Počet študentov: 2 - 8

Popis projektu:
 

Cieľom projektu je riešiť vybrané problémy určených sieťových technológií alebo ich reálnej implementácie v katedrovej alebo fakultnej sieti. Riešenie sa môže týkať návrhu nových, či optimalizácie existujúcich pevných a bezdrôtových sieťových technológií prepínania a smerovania, bezpečnosti, administrácie a prevádzky siete a podobne.

Pri riešení projektu očakávame:

  1. Hlbšie štúdium sieťových technológií, pre podnikové siete až na úroveň naštudovania kurzov Cisco CCNP Professional ENCORE a ENARSI a WIFi.
  2. Analýza pre daný rok vybraného problému a štúdia relevantných odporúčaní a súvisiacich technologických dokumentov. 
  3. Návrh riešenia. Môže ísť o návrh sieťového riešenia testovaného vo virtuálnom (cloud, GNS3, iný sandbox) alebo v laboratórnom prostredí katedry/fakulty. Návrh riešenia vo forme integrácie špeciálneho, primárne open-source softvéru či návrh vlastného softvéru/skriptov a iné podľa potreby.
  4. Obhájenie riešenia.
  5. Implementácia, dokumentácia a odovzdanie riešenia.
Pozn. Odporúčaná profilácia štúdia ASI sú Siete

Konkretizácia návrhu projektu:

Pre rok 2025-2027 sa budú riešiť dva okruhy

  1. Migrácia a prevádzka fakultnej a katedrovej siete (k novému dizajnu siete). Optimalizácia siete z pohľadu bezpečnosti, smerovania a operatívy. Sieť bude zahŕňať komponenty výrobcov:
    1. Smerovanie a prepínanie: nový dizajn siete primárne Cisco (Catalyst, Nexus), rady 9200/9500. Budeme riešiť oživenie novej siete a migráciu starej do novej a súvisiace úlohy. V rokoch riešenia predpokladáme dodávku nového HW. 
    2. WiFi: primárne Cisco vWLC s AP v norme ac a ax. Budeme riešiť nasadenie a optimalizáciu WiFI siete FRI a KIS.  V rokoch riešenia predpokladáme dodávku nového HW. 
    3. Firewalling: primárne nad produktmi Fortinet a StormShield. Riešiť sa bude nasadenie redundantných NextGen firewallov s politikami. V rokoch riešenia predpokladáme dodávku nového HW. 
    4. Počet študentov: 1 až 4 (WiFi: 1, Sieť: 1, Security / Firewalling: 1 až 2).
  2. Vytvorenie/zriadenie Security Operation Center (SOC)/ Network Operations Center (NOC) na KIS/FRI. Dané centrum bude primárne monitorovať katedru, s tým, že do budúcnosti je plánované rozšírenie až na úroveň fakulty. Cieľom je mať fungujúce operačné centrum kybernetickej bezpečnosti a sieťový dohľad, ktoré bude podávať reporty, a v pravidelnej báze sledovať nástroje pre detekcie incidentov. V projekte sa pokračuje v téme NOC, kde doteraz boli riešené úlohy okolo koncepcie NOC, výber nástrojov a procesov, NetBox ako zdroj informácii v sietí, SNMP a Syslog. Predpoklad je rozšírenie témy o aplikáciu AI v operatíve sietí. Počet študentov: 1 až 2
  3. CI/CD pipelines v správe sieti a sieťová automatizácia: Projekt sa zameriava na nasadenie a automatizáciu CI/CD pipelines v správe sietí, kde študenti budú analyzovať, navrhovať a implementovať riešenia na efektívne a bezpečné nasadzovanie zmien v sieťovej infraštruktúre. Cieľom je zlepšiť procesy konfigurácie, verifikácie a nasadzovania zmien pomocou moderných nástrojov ako Ansible, GitLab CI/CD a Python v kontexte sieťovej automatizácie. Projekt začal v roku 2024. Počet študentov: 1 až 2


Mám záujem o projekt
0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Platinový partner

Hlavný partner

Partneri

Projekty a centrá FRI

Projekty

Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV
Transdata
IT akadémia
Centre in Advanced Biomedical and Medical Informatics
SUMOs
OOP4Fun

Centrá

Cisco Network Academy
PEARSON VUE - Aturizované centrum