Späť


Etické aspekty používania IKT v organizácii

Garant: Ing. Nikola Štaffenová, PhD.
Učitelia: Ing. Nikola Štaffenová, PhD.
Počet študentov: 1 - 5

Cieľom projektu inžinierskeho štúdia je na základe spracovania teoretických východísk a vstupnej analýzy riešenej problematiky navrhnúť sadu odporúčaní pre etické využívanie IKT v organizácii z pohľadu rôznych zainteresovaných strán.  

Zhodnotenie súčasného stavu:

Predmetom skúmania budú teoretické východiská od domácich a zahraničných autorov z oblasti etických aspektov v IKT so zameraním na teórie a spôsoby implementácie do praxe. Aktivity projektu budú orientované na získanie potrebných poznatkov na preukázanie významu a prínosov riešenej problematiky v kontexte Slovenska.

Etika je vo všeobecnosti chápaná ako kódex správania sa určitej skupiny, ktorej je človek súčasťou. Vyžaduje sa, aby sa aj zamestnanci akejkoľvek organizácie správali eticky, teda ich správanie je v súlade so všeobecne uznávanými normami. Podniky v súčasnosti inklinujú k spoločenskej zodpovednosti (CSR), ktorá spočíva v etickom správaní a konaní sa vo všetkých smeroch, a jedným z nich sú aj informačno-komunikačné technológie (IKT). Dôležitosť etických aspektov v IKT sa zdôrazňuje najmä preto, že IKT zažívajú rozmach a stali sa neoddeliteľnou súčasťou života ľudí – implementácia akejkoľvek IKT má vplyv na celú spoločnosť, nielen na konkrétny podnik. A zároveň dôležité rozhodnutia z oblasti etiky v IKT riešia v podnikoch IT zamestnanci, či iní technickí experti a nie manažéri, ktorí s informáciami z IKT ďalej pracujú a využívajú ich v riadiacom, či rozhodovacom procese.

Etické aspekty v IKT je možné chápať ako oblasti skúmajúce etické problém IKT (počítačová etika), ale aj ako etické obavy týkajúce sa informácií (informačná etika), ktoré sú zbierané, spracúvané, ukladané, prezentované, distribuované pomocou IKT, či ako morálne problémy spôsobené digitálnymi technológiami a virtuálnym prostredím (kybernetická/internetová etika). Práve kybernetická (internetová) etika je považovaná za najširší a zastrešujúci pojem aj pre zvyšné dva typy etiky z oblasti IKT.

Aby sa do budúcna predchádzalo kybernetickým útokom spôsobených nedbanlivosťou a nedostatočným vzdelaním zamestnancov, zneužitím osobných údajov ľudí na iné účely, než na ktoré dali súhlas a vývoju IKT bez premýšľania nad ich dôsledkom pre spoločnosť, je potrebné, aby každý podnik mal definovanú aj etiku v rámci IKT.

Rámcová osnova:

1.  Analýza súčasného stavu etických aspektov v IKT

2.  Komparácia a sumarizácia zistení

3.  Navrhnutie modelu zapojenia etických aspektov v IKT do procesov vybratého podniku

4.  Tvorba odporúčaní pre manažérov podniku

5.  Finalizácia dokumentácie projektu

6.  Publikovanie vedeckých výstupov (článok v časopise alebo príspevok na konferencii)

7.  Komunikovanie výsledkov zástupcom relevantných zainteresovaných strán

Očakávané výsledky:

·  Semester 1 – Spracovanie teoretických východísk riešenej problematiky vrátane myšlienkovej mapy (vedecké databázy, knihy). Formulovanie záverov a poznatkov pre ďalšie riešenie projektu – príprava posteru a prezentácie, účasť na podujatí Panel Story 1.

·  Semester 2 – Analýza prípadových štúdií a štúdium „teórie dobrej praxe“ v kontexte etických aspektov IKT. Analyzovanie vybraných prípadov na národnej (SR) a medzinárodnej úrovni (EÚ, svet) v oblasti etických aspektov v IKT. Preskúmanie možností a spôsobu zapojenia etických aspektov v IKT do vybratých podnikových procesov.

·  Semester 3 – Tvorba odporúčaní pre manažérov podniku. Návrh modelu zapojenia etických aspektov v IKT do procesov vybraného podniku. Identifikácia prínosov navrhovaného riešenia, preukázanie prínosov v súvislosti s etickými aspektami v IKT na základe predchádzajúcich aktivít projektu. Vyhodnotenie projektu – finalizácia dokumentácie inžinierskeho projektu, publikácia vedeckého článku, príprava posteru a prezentácie, účasť na podujatí Panel Story 3.

Témy diplomových prác: jednotlivé témy DP budú upresnené počas riešenia projektu

Odporúčaná literatúra:

Reynolds, G. W. (2019). Ethics in Information Technology. 6th edition. Cengage Learning, Inc. ISBN: 978-1-337-40587-4

Tavani, H. T. (2016). Ethics and technology: Controversies, questions, and strategies for ethical computing. 5th edition. River University, Wiley. ISBN: 978-1-119-23975-8, ISBN: 978-1-119-22415-0

Legislatíva a odporúčania v predmetnej oblasti

Ďalšie zdroje informácií v zmysle riešenej problematiky:

·  zahraničná a domáca literatúra

·  prípadové štúdie

·  štatistiky

·  rôzne internetové zdroje

·  ďalšie vhodné zdroje


Mám záujem o projekt
0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Platinový partner

Hlavný partner

Partneri

Projekty a centrá FRI

Projekty

Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV
Transdata
IT akadémia
Centre in Advanced Biomedical and Medical Informatics
SUMOs
OOP4Fun

Centrá

Cisco Network Academy
PEARSON VUE - Aturizované centrum