Späť


Kybernetická bezpečnosť v systémoch automobilov - Ext

Garant: prof. Ing. Pavel Segeč, PhD.
Učitelia: prof. Ing. Pavel Segeč, PhD.
Počet študentov: 1 - 3

Cieľ projektu: 

Projekt sa zameria na získanie teoretických znalostí ako i praktických skúseností v oblasti analýzy kybernetickej bezpečnosti systémov vozidiel (automobilový priemysel). Projekt ponúka následujúce možnosti zamerania podľa preferencií a schopností záujemcov: 

Možnosť A –  Analytická časť:  Aplikácia pokročilých metód a procesov do nástroja pre analýzu a potlačenie rizík kybernetickej bezpečnosti podľa normy ISO/SAE 21434 (TARA - Threat Analysis and Risk Assessment), s ohľadom na minimalizáciu subjektívnych vplyvov na TARA. Pre pokročilé strojovo-orientované rozhodovanie je možné využiť umelú inteligenciu, fuzzy logiku, neurónové siete, ich kombinácie, alebo prípadne iné metódy vhodné pre riešenie analytických rozhodovacích systémov. Taktiež je vítaná aplikácia postupov a metód analýzy kybernetickej bezpečnosti z prostredia komerčného internetu, kde sú tieto metódy omnoho viacej sofistikované a prepracované, vzhľadom na fakt, že kybernetická bezpečnosť v automobilovom priemysle bola oficiálne uvedená v roku 2021 s povinnosťou až od roku 2024. Uvedená časť projektu je vhodná najmä pre študentov, ktorí majú nadšenie pre analytické spracovanie údajov, využívajúc najmodernejšie metódy a postupy súčasnosti. Dobré teoretické znalosti z niektorej z hore uvedených oblastí (Fuzzy logika, AI, NN) sú výhodou. 

Možnosť B – HW orientované riešenie: Vytvorenie obmedzeného riešenia kybernetickej bezpečnosti s využitím existujúcich dostupných nástrojov (HW a SW). Praktické osvojenie postupu vytvárania produktu kybernetickej bezpečnosti podľa ISO/SAE 21434. V tejto časti je možné v neskorších fázach projektu (keď bude aspoň čiastočne implementovaná kybernetická bezpečnosť na zvolenom HW) navrhnúť a overiť systém penetračnými testami. Študent tým získa náhľad na časť procesu vytvárania produktu kybernetickej bezpečnosti v automobilovom priemysle. Súčasťou záverov práce môžu byť aj odporúčania na zlepšenie procesov, ktoré môžu byť implementované napr. nasledujúcimi študentami. Predpokladom pre úspešné zvládnutie tejto časti sú znalosti programovania vnorených systémov alebo záujem rozvíjať sa v tejto oblasti. 

Čo sa naučíš? 

  • ·  bude vysvetlený koncept kybernetickej bezpečnosti v automobilovom priemysle 
  • ·  ako sa tvorí TARA, možné prístupy – využitie externých nástrojov a analýza ich efektívnosti 
  • ·  štandardy kybernetickej bezpečnosti v automobilovom priemysle – ISO 21434 
  • ·  možnosti implementácie kybernetickej bezpečnosti vnorených systémov
  • ·  o penetračných testoch, o eskalácii privilégií a reverzný inžiniering
  • ·  pracovať a komunikovať v rámci tímu inžinierov na reálnom projekte v priemyselnej praxi

Ako to využiješ v praxi? 

  • možnosť pokračovať a vyvíjať nové koncepty pre automobilový priemysel 
  • možnosť neustále rásť a rozširovať svoje kompetencie 
  • možnosť inovácie a odlaďovania súčasných riešení

Pozn. Projekt je vypísaný v spolupráci so spoločnosťou Schaeffler. Projekt aj bude vedený zástupcom spoločnosti Schaeffler. V prípade pridelenie projektu kontaktuje vedúceho z FRI, ktorý Vás spojí so zástupcom Schaeffleru.



Mám záujem o projekt
0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Platinový partner

Hlavný partner

Partneri

Projekty a centrá FRI

Projekty

Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV
Transdata
IT akadémia
Centre in Advanced Biomedical and Medical Informatics
SUMOs
OOP4Fun

Centrá

Cisco Network Academy
PEARSON VUE - Aturizované centrum