FRI.Jobs: IT Internship Opportunities

Názov pracovnej príležitosti: IT Internship Opportunities
Typ pracovnej príležitosti: brigáda
pracovná ponuka pre súčasných študentov
stáž
FRI partner: Dell Technologies
Kontaktná osoba: Sylvia Gromosova
Kontaktný e-mail: sylvia_gromosova@dell.com
Vhodné pre št. programy: Informačné a sieťové technológie (Bc.)
Informatika (Bc.)
Informatika a riadenie (Bc.)
Počítačové inžinierstvo (Bc.)
Aplikovaná informatika (Ing.)
Aplikované sieťové inžinierstvo (Ing.)
Biomedicínska informatika (Ing.)
Informačný manažment (Ing.)
Inteligentné informačné systémy (Ing.)
Počítačové inžinierstvo (Ing.)

Počet pozícií: 1
Miesto výkonu práce: Slovakia (remote)
Dátum nástupu: 1.3.2023
Ponúkaný plat: 6.60 EUR/hour
Popis pracovnej príležitosti:

We are looking for new interns to join our:

  • - IT Infrastructure Capacity Planning team
  • - Software Asset Management team
  • - DNS, DHCP and IPAM (DDI) team

You will also be responsible for the following:

  • - Become a member of IT Internship Program
  • - Leverage existing monitoring tools to document anomalies and identify areas of improvement to automate the global capacity dashboards
  • - Perform global ordering system efforts for Capacity Planning team
  • - Monitor compliance dashboards, prepare reports, and ensure compliance

Requirements:

  • - You are a daily student studying at one of the Slovak universities
  • - Good communication in English
  • - Students of IT, statistics or applied sciences are successful in their roles
  • - Basic understanding of IT infrastructure (Network, Storage, Server)
  • - Good knowledge of SQL and Python is an advantage
  • - Experience with PowerBI and Tableau is an advantage too

Partneri FRI