50. výročie založenia Katedry technickej kybernetiky

Dňa 7. decembra 2023 sa v priestoroch Novej menzy Žilinskej univerzity v Žiline uskutočnil slávnostný galavečer pri príležitosti 50. výročia založenia Katedry technickej kybernetiky. Na slávnostný galavečer boli pozvaní zástupcovia vedenia Žilinskej univerzity i Fakulty riadenia a informatiky, bývalí zamestnanci katedry, predstavitelia katedier kybernetiky zo Slovenskej a Českej republiky a predstavitelia firiem, ktorí s katedrou spolupracujú. Celý večer sa niesol nielen v znamení spoločných spomienok na časy nedávno minulé, ale i prezentácií plánov katedry v blízkej i vzdialenej budúcnosti.

Slávnostný galavečer zahájili slávnostnými prejavmi vedúci katedry technickej kybernetiky doc. Ing. Peter Ševčík, PhD., dekan Fakulty riadenia a informatiky prof. Ing. Emil Kršák, PhD. a prorektor pre informačné systémy doc. Ing. Michal Koháni, PhD. v zastúpení rektora Žilinskej univerzity v Žiline prof. Ing. Jána Čelka, CSc., v ktorých vyzdvihli úlohu a prínos katedry počas 50. rokov jej existencie. Autorom myšlienky založiť Katedru technickej kybernetiky v roku 1971 je pán prof. Ing. Ladislav Skyva, DrSc., ktorý sa galavečera osobne zúčastnil. Spomedzi veľkého množstva významných udalostí v histórii katedry sa patrí spomenúť najmä jej spoluúčasť a prínos pri založení Fakulty riadenia v roku 1990.

V rámci slávnostného galavečera odovzdal pán dekan Fakulty riadenia a informatiky prof. Ing. Emil Kršák, PhD. pri príležitosti 70. výročia založenia Žilinskej univerzity pamätné medaile pánovi prof. Ladislavovi Skyvovi, Dr.Sc. a doc. Ing. Petrovi Gubišovi, PhD. za ich dlhoročný prínos k rozvoju fakulty a univerzity. Slávnostný galavečer svojím vystúpením spríjemnili folklórny súbor Stavbár a komorný spevácky súbor Omnia. O svoje spomienky sa v prezentáciách podelil aj prof. Ing. Mikuláš Alexík, PhD., prof. Ing. Juraj Miček, PhD. a Ing. Michal Hodoň, PhD.

Celý galavečer sa niesol v príjemnej slávnostnej atmosfére, ktorá vytvárala príležitosť na obnovenie spomienok, pripomenutie úspechov, zážitkov či možnosťou na rozhovory s ľuďmi, ktorí sa už dlho nevideli.

Katedre technickej kybernetiky blahoželáme k 50. výročiu založenia a prajeme jej veľa ďalších úspechov v pedagogickej i vedeckovýskumnej činnosti.