Erasmus Vaasa (Fínsko) v podaní študentov študijného programu Informatika

Naši študenti Pavol Štefanec a Michaela Pauriková bakalárskeho študijného programu Informatika navštevovali počas letného semestra univerzitu vo Vaase (University of Vaasa). Z predmetov sa venovali základom počítačových hier, základom sociálnych médií či v rámci predmetu Sustainable Smart cities v tímoch vytvárali vlastné udržateľné mestá.

Okrem štúdia sa im podarilo navštíviť mnohé miesta nielen vo Vaase, ale aj v samotnom Fínsku, akými sú Helsinky, Tampere, Turku, Hämeelinna či Laponsko. Prvýkrát videli polárnu žiaru a soba, vyskúšali typickú fínsku veľkonočnú pochúťku Manny, strávili deň v zábavnom parku či okúpali sa v Severnom mori.

Vďaka študentskej organizácii ESN ako aj samotnej univerzite, ktoré sa obe veľmi dobre starali o zahraničných študentov sa zúčastnili mnohých spoločných akcií, akými boli rôzne pikniky, pub quizy, party, športové aktivity či spoznávačky múzeí a fínskej kultúry.

Navyše sa im podarilo navštíviť aj pobaltské krajiny a hlavné mesto Švédska – Štokholm, v ktorom prvýkrát vstúpili do ponorky, videli vrak lode zo 17. storočia, kúpali sa v Baltskom mori, hľadali jantár či videli tuleňa vo voľnej prírode.

Program Erasmus všetkým vrelo odporúčajú: „Dá sa vycestovať, spoznávať inú krajinu či spôsob štúdia finančne nenáročne a vďaka ochote učiteľov aj bez nutnosti opakovania semestra po návrate domov. Okrem zlepšenia jazyka je to totiž tiež o spoznaní nových miest, ľudí a ich pohľadu na svet spolu so skúsenosťami, ktoré majú.“ podotkli študenti študijného programu Informatika.

Michaele a Pavlovi ďakujeme za report z ich študijného pobytu a prajeme im veľa ďalších úspechov a nových zážitkov počas skúškového obdobia vo Vaase.