Na UNIZA sa v rámci projektu SuMoS uskutočnil workshop o študentských mobilitách

V stredu 25. júna 2025 zorganizovala Fakulte riadenia a informatiky Workshop o udržateľných študentských mobilitách.
Toto podujatie sa konalo v rámci projektu Erasmus+, „Posilnenie ekosystému pre udržateľnú študentskú mobilitu“ – SuMoS. Na tomto workshope mali svoje zastúpenie Oddelenie pre medzinárodnú spoluprácu a marketing rektorátu UNIZA, Ústav celoživotného vzdelávania, kolegyne a kolegovia z referátov pre zahraničné mobility z Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Fakulty bezpečnostného inžinierstva a Fakulty humanitných vied, zástupca študentskej organizácie ESN UNIZA a kolegyne z agentúry SAIA.
Workshop moderoval doc. Ing. Peter Márton, PhD., prodekan pre zahraničné vzťahy, koordinátor tímu Fakulty riadenia a informatiky, ktorá je partnerom v konzorciu projektu SuMoS. Doc. Márton predstavil projekt, jeho päť pracovných balíkov, doterajšie a budúce aktivity. V rámci príhovoru bola zdôraznená dôležitosť obojsmernej komunikácie a spätnej väzby od zamestnancov zapojených do medzinárodnej výmeny študentov. Účastníkom workshopu bola predstavená schéma Inštitucionálneho ekosystému študentskej mobility (ISME) s osobitným zameraním na procesy, ktoré ho tvoria a ku ktorým dospeli členovia projektového tímu v rámci výskumu a štúdia odbornej a vedeckej literatúry a rôznych strategických dokumentov ÉU a Slovenskej republiky, zameraných na študentské mobility. Všetci účastníci workshopu diskutovali o navrhovanom modeli ISME a spoločne vypracovali SWOT analýzu ekosystému študentskej mobility. Zdôraznili sa početné silné stránky, ale aj slabé stránky, tiež príležitosti a hrozby. Osobitná pozornosť a diskusia bola venovaná zlepšeniu tohto systému a potrebe väčšej digitalizácie procesov a zníženia administratívy. 
Počas workshopu boli prezentované aj časti výsledkov prieskumu uskutočneného medzi študentmi v apríli 2025, a to ako medzi tými, ktorí majú skúsenosti s mobilitou, tak aj medzi tými, ktorí ich nemajú. Z FRI UNIZA sa prieskumu zúčastnilo spolu 97 študentov (69 bez skúsenosti s dlhou mobilitou a 28 s touto skúsenosťou). Prieskum ukázal, že motívy študentov pre odchod mobilitu v zahraničí sú väčšinou “zažiť niečo nové”, “zlepšiť svoj osobný rast” “zlepšiť svoje jazykové/komunikačné zručnosti” a “rozvinúť schopnosti žiť a pracovať v zahraničí”. Najčastejšími prekážkami, bariérami, sú pre študentov FRI UNIZA predpokladané predĺženie dĺžky štúdia, ako následok pobytu v zahraničí, nekompatibilita študijných programov, obava z ťažkého štúdia, nedostatočná informovanosť študentov a nedostatočná finančná podpora. Tento workshop bol jedným z piatich, ktoré sa konali v rámci projektu SuMoS na všetkých partnerských inštitúciách. Jeho výsledky sú vstupným komponentom pre zlepšenie počiatočnej verzie modelu Inštitucionálneho ekosystému študentskej mobility (ISME).

Autor: doc. Ing. Peter Márton, PhD.
Vytvorené 5.7.2025 21:25
0
študentov
0
učiteľov
0
partnerov

Partneri FRI

Platinový partner

Hlavný partner

Partneri

Projekty a centrá FRI

Projekty

Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV
Transdata
IT akadémia
Centre in Advanced Biomedical and Medical Informatics
SUMOs
OOP4Fun

Centrá

Cisco Network Academy
PEARSON VUE - Aturizované centrum