Publikácia „Reliability Engineering and Computational Intelligence for Complex Systems“ vo vydavateľstve Springer

Na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA sa už niekoľko rokov rozvíja pod vedením prof. Ing. Eleny Zaitsevy, PhD. výskumný tím, ktorý sa venuje rozvoju metód analýzy spoľahlivosti a strojového učenia pri skúmaní komplexných systémov. Tím pravidelne organizuje aj medzinárodný seminár o spoľahlivosti a výpočtovej inteligencii RECI, ktorého sa zúčastňujú medzinárodne uznávaní odborníci v predmetných doménach. Najlepšie príspevky prezentované na tomto seminári bývajú publikované v postkonferenčnej publikácií. Príspevky z ostatného seminára vyšli v tomto roku vo vydavateľstve Springer v publikácii s názvom „Reliability Engineering and Computational Intelligence for Complex Systems“. Editormi publikácie sú prof. Coen van Gulijik z Holandska a naši kolegovia prof. Elena Zaitsevadoc. Miroslav Kvaššay z Katedry informatiky.

V rámci publikácie prezentujú odborníci v spoľahlivostnom inžinierstve a strojovom učení súčasné výzvy spojené s postupným prepájaním spoľahlivosti a výpočtovej inteligencie. Publikácia je tematicky rozdelená na tri časti. Prvá časť sa venuje matematickým modelom používaným v analýze spoľahlivosti zložitých systémov. Druhá časť sa zameriava na rozvoj metód analýzy spoľahlivosti v oblasti vývoja softvéru, metód strojového učenia a kybernetickej bezpečnosti. Tretia časť sa napokon venuje aplikáciám analýzy spoľahlivosti a výpočtovej inteligencie v oblastiach, akými sú priemysel, energetika, zdravotníctvo alebo životné prostredie.

Výskumnému tímu pod vedením prof. Eleny Zaitsevy prajeme veľa ďalších úspechov v jeho vedeckej a výskumnej činnosti.