Udelenie čestného titulu "profesor emeritus" rektorom UNIZA

Na základe rozhodnutia Vedeckej rady UNIZA zo dňa 25. novembra 2021 udelil rektor UNIZA čestný titul „profesor emeritus“ dvom našim kolegom. Laureátmi sa stali prof. Ing. Martin Klimo, PhD. a prof. RNDr. Jaroslav Janáček, CSc. Emeritným profesorom srdečne blahoželáme k  udelenému čestnému titulu a želáme predovšetkým pevné zdravie a pohodu počas ďalšieho pôsobenia na našej univerzite.

prof. Ing. Martin Klimo, PhD. pôsobí na Žilinskej univerzite v Žiline od roku 1973. V rokoch 1991 až 2001 bol predsedom AS FRI UNIZA, v rokoch 1993 - 2010 bol vedúcim KIS FRI. Vo svojej vzdelávacej činnosti sa venuje hlavne výučbe predmetov „Teória oznamovania“, „Komunikačné technológie“, „Úvod do štúdia“, „Informačné a komunikačné siete“ a iné. Viedol viac než 35 úspešne obhájených bakalárskych a diplomových prác a 16 študentov úspešne ukončilo doktorandské štúdium pod vedením prof. Klima. V súčasnosti vedie 2 študentov na doktorandskom štúdiu. Prispel k vzniku viacerých študijných programov a odborov na fakulte, ktorých bol aj garantom. Boli to študijné programy aplikované sieťové inžinierstvo, informačné systémy, informatika a aplikovaná informatika. Vo vedeckej činnosti sa prof. Klimo celoživotne venoval hlavne oblasti kvality prenosu reči paketovými sieťami, syntéze reči, rozpoznávaniu reči a fuzzy počítačom na báze memristorov. Jeho publikačná činnosť predstavuje 4 vysokoškolské učebnice, 1 vedecká monografia, viac než 20 publikácií v zahraničných vedeckých časopisoch a ako aj viac než 100 ďalších vedeckých a odborných publikácií.

prof. RNDr. Jaroslav Janáček, CSc. pôsobí na Žilinskej univerzite v Žiline od roku 1973.V rokoch 1993 až 1999 bol prodekanom pre pedagogickú činnosť na FRI UNIZA, v rokoch 2002-2008 bol prodekanom pre vedu a výskum FRI UNIZA. Prof. Janáček sa vo svojej vzdelávacej činnosti venuje hlavne výučbe predmetov „Operačná analýza“, „Modelovanie a optimalizácia“, „Optimalizácia sietí“, „Fuzzy množiny a neurónové siete“ a iné. Viedol viac než 50 úspešne obhájených bakalárskych a diplomových prác, 14 študentov pod jeho vedením úspešne ukončilo doktorandské štúdium, z ktorých 2 sa stali profesormi a 5 docentami. Vo vedeckej činnosti sa prof. Janáček celoživotne venoval hlavne oblasti operačného výskumu a matematického programovania, hlavne úlohám optimalizácie dopravných a logistických systémov a procesov, lokačným úlohám a v poslednom období aj návrhu rozsiahlych obslužných systémov a rovnako aj metódam na exaktné alebo približné riešenie týchto úloh. Jeho publikačná činnosť predstavuje 10 vysokoškolských učebníc a skrípt, 4 vedecké monografie, viac než 20 publikácií v zahraničných vedeckých časopisoch a ako aj viac než 200 ďalších vedeckých a odborných publikácií.