Zomrel prvý demokraticky zvolený rektor VŠDS a spoluzakladateľ našej fakulty profesor Pavol Kluvánek

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 3. februára 2023 po dlhšej chorobe vo veku 86 rokov zomrel slovenský matematik, prvý ponovembrový rektor vtedajšej Vysokej školy dopravy a spojov (VŠDS), spoluzakladateľ Fakulty riadenia, neskôr aj prvý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku – profesor Pavol Kluvánek. Patril medzi vedúce osobnosti v matematickej teórii dopravy. Význame sa zaslúžil o rozvoj vysokého školstva na Slovensku.

Narodil sa 23. mája 1936 v Bánovciach nad Bebravou. V roku 1953 ukončil gymnázium v Lučenci. V štúdiu v odbore matematická analýza na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1969 bol držiteľom titulu kandidát vied (CSc.) za kandidátsku prácu v odbore technológia dopravy. Do jeho života veľmi nepriaznivo zasiahla tzv. normalizácia, po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Prof. Pavol Kluvánek v rokoch 1971 – 1975 pôsobil vo Výskumnom ústave dopravy v Žiline ako samostatný vedecký pracovník. Neskôr sa vrátil na VŠDS. Bol zamestnancom Ústavu rozvoja komunikácií, ktorý bol neskôr v roku 1990 základom Fakulty riadenia. V roku 1990 bol vymenovaný za docenta a to 19 rokov po úspešnej habilitácii. V roku 1971 mu titul docent nebol udelený z politických dôvodov. Bol docentom v odbore matematické metódy v doprave. Za profesora bol menovaný v 1992. Inaugurovaný bol v odbore organizácia a riadenie komunikačných systémov. Mal veľkú zásluhu na vzniku našej fakulty v roku 1990, vtedy s názvom Fakulty riadenia. Na fakulte v tom čase inicioval založenie študijného odboru matematické inžinierstvo. Bol medzinárodne uznávaným odborníkom a vedúcou osobnosťou tzv. žilinskej školy v oblasti matematickej teórie dopravy. Od roku 1990 bol počas trojročného obdobia rektorom VŠDS v Žiline (dnes Žilinská univerzita v Žiline). Vďaka nemu sa začali realizovať plány a myšlienky vybudovania univerzitného areálu na Veľkom diele v Žiline.

Smútočné oznámenie - parte