Aktuality
Kandidatúru do štvrtkových volieb prijali
Prof. Ing. Milan Kubina, PhD.
Ing. Tomáš Majer, PhD.
Ing. Peter Tarábek. PhD.
Úplnú kandidátnu listinu, včítane stručnej charakteristiky kandidátov, nájdete v priloženom súbore. Voľby prebehnú v štvrtok 3.2.2022 od 8:00 do 16:00 prostredníctvom systému OnVote ( https://onvote.uniza.sk/ -prihlasujete sa kontom Microsoft tak ako napr. do MS Teams)
Vytvorené 03.02.2022 08:08, RNDr. Hynek Bachratý, PhD.
Pre študentov 1. ročníka bakalárskeho štúdia ponúkame jednoduchý prehľad základných informácií pre lepšiu orientáciu v kreditovom systéme štúdia.
Počas
trojročného bakalárskeho štúdia (štandardná dĺžka štúdia) je potrebné dosiahnuť minimálne
180 kreditov. Keď sa to vydelí rokmi štúdia, tak dostaneme odporúčaný počet
kreditov za jeden ročník, t.j. 60 kreditov. Je potrebné uviesť, že tento
odporúčaný počet kreditov nie je podmienkou pre pokračovanie v štúdiu vo vyššom ročníku. Je v plnej
kompetencii študenta, aby si nastavil štúdium a naplánoval svoje študijné povinnosti tak, aby na konci štúdia dosiahol požadovaný počet 180
kreditov.
Študentom prvého ročníka odporúčame, aby sa zamerali najmä na úspešné absolvovanie povinných predmetov. Vo väčšine prípadov (odporúčame) si študenti volia povinne voliteľné a výberové predmety až v druhom a tretom ročníku, kde je ich ponuka oveľa širšia a často majú predmety aj viac kreditov. Preto nie je potrebné robiť paniku, ak v prvom ročníku štúdia nedosiahne študent 60 kreditov.
Samozrejme sú však stanovené minimálne počty kreditov, ktoré musí študent dosiahnuť, aby mohol postúpiť do vyššieho ročníka alebo aspoň opakovať ročník. A práve tieto počty sú pre študentov prvého ročníka veľmi dôležité. Viac informácií nájdete v Metodickom usmernení č. 3/2016 k priebehu vysokoškolského štúdia. Základné informácie ponúkame v prehľadnej tabuľke:
Ročník | Minimálny počet kreditov |
Postup do 2. ročníka bakalárskeho štúdia | 40 |
Postup do 3. ročníka bakalárskeho štúdia | 80 |
Opätovný zápis do 1. ročníka bakalárskeho štúdia | 20 |
Opätovný zápis do 2. ročníka bakalárskeho štúdia | 60 |
Opätovný zápis do 3. ročníka bakalárskeho štúdia | 100 |
Druhý dôležitý údaj, ktorý musia študenti sledovať, je minimálny počet kreditov za povinne voliteľné predmety, ktoré treba dosiahnuť za celé štúdium. Tu je potrebné mať vždy na mysli, že povinne voliteľné predmety sú definované v rámci študentovho študijného programu. Ak si študent navolí povinne voliteľné predmety z iného študijného programu a v jeho študijnom programe, ktorý študuje, sa nenachádzajú, kredity z nich sú pre neho započítané len ako za voliteľné predmety.
Preto študentov prvého ročníka bakalárskeho štúdia študijných programov Informatika, Informatika a riadenie, Informačné a sieťové technológie, Počítačové inžinierstvo upozorňujeme, že predmety Právne aspekty podnikania 1, Právne aspekty podnikania 2, Elektronické spracovanie a prezentácia dokumentov sú pre tieto študijné programy voliteľné predmety, nie povinne voliteľné predmety. Povinne voliteľné sú tieto predmety len pre študijný program Manažment. Študenti študijných programov Informatika, Informatika a riadenie, Informačné a sieťové technológie, Počítačové inžinierstvo si vyberajú povinné voliteľné predmety až od druhého ročníka. Výnimkou je predmet 3D tlač, ktorý je povinne voliteľný pre študijný program Informačné a sieťové technológie. Študenti tohto študijného programu si ho vyberajú najmä v druhom ročníku. Povinne voliteľné predmety v prvom ročníku majú len študenti študijného programu Manažment. Ak si v prvom ročníku študenti nezapíšu alebo sa kvôli naplnenej kapacite nedostanú na povinne voliteľné predmety, nie je to vôbec problém. Vo februári/marci 2022 si budú vyberať povinne voliteľné a voliteľné predmety do druhého ročníka, kde je oveľa väčšia ponuka predmetov aj s vyšším počtom kreditov a miesto v predmetoch na základe objednania budú mať garantované. Výnimkou je len pár predmetov, kde je obmedzená kapacita.
Aj u povinne voliteľných predmetoch je stanovený minimálny počet kreditov, ktorý musí študent v danom študijnom programe dosiahnuť počas celého štúdia (zvyčajne 3 roky). Pre lepšiu orientáciu prikladáme tabuľku.
Študijný program | Minimálny počet kreditov za povinne voliteľné predmety |
Informatika | 15 |
Informatika a riadenie | 20 (pričom zo skupiny predmetov A minimálne 10) |
Informačné a sieťové technológie | 20 |
Manažment | 20 |
Počítačové inžinierstvo | 15 |
- V prvom ročníku je dôležité sa zamerať na úspešné absolvovanie povinných predmetov.
- Je potrebné si vybrať primeraný počet voliteľných predmetov, aby študenti mali časový priestor sa venovať dôležitým povinným predmetom.
- Študovať je potrebné od prvého až po posledný týždeň semestra, čím študenti zvyšujú ich pravdepodobnosť úspešného absolvovania predmetov.
- V prípade, že vzniknú nejaké problémy vo výučbe, ihneď študenti kontaktujú prodekana pre vzdelávanie, aby sa situácia čo možno najskôr vyriešila.
- V prípade potreby je možné zorganizovať workshopy, kde študenti z vyšších ročníkov (FRI club) môžu doučiť študentov prvých ročníkov.
- Všetkým študentom prvého ročníka odporúčame si prečítať Študijný poriadok FRI UNIZA.
Vytvorené 01.02.2022 07:13, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
26. januára sa uskutočnil kick-off meeting Erasmus+ projektu BEE with APEX (Better Employability for Everyone with APEX). V projekte spolupracuje šesť univerzít: SVEUCILISTE U ZAGREBU (Chorvátsko), AKADEMIA LEONA KOZMINSKIEGO (Poľsko), DIETHNES PANEPISTIMIO ELLADOS (Grécko), UNIVERSITAT LINZ (Rakúsko) a samozrejme ŽILINSKÁ UNIVERZITA. Koordinátorom projektu je UNIVERSITY OF MARIBOR (Slovinsko). Koordinátorom za našu fakultu je doc. Ing. Michal Kvet, PhD. a prof. Ing. Karol Matiaško, PhD. Cieľom projektu je vytvoriť výučbovú platformu tvorby aplikácií prostredníctvom technológie ORACLE APEX. Kolegom prajeme veľa úspechov pri realizácii tohto zaujímavého projektu a následnom zavádzaní výsledkov do výučby.
Vytvorené 31.01.2022 14:32, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Všetkých študentov FRI UNIZA srdečne pozývame na v poradí piate online diskusné fórum s názvom „NA KUS REČI s prodekanom pre vzdelávanie“. Uskutoční sa vo štvrtok 3. februára 2022 prostredníctvom MS Teams o 12:00 h. Odkaz na pripojenie sa do diskusného fóra nájdete v študentských kanáloch edu-fri-studenti-Bc a edu-fri-studenti-Ing.
Na online stretnutí môžu študenti klásť otázky prodekanovi pre vzdelávanie priamo alebo anonymne prostredníctvom tohto dotazníka. Všetky vopred zaslané otázky budú zodpovedané počas online diskusného fóra v prezentácii prodekana pre vzdelávanie.
Hlavné témy diskusie budú:
- Aké sú možnosti zapojenia sa do súťaží pre šikovných študentov na FRI UNIZA?
- Aké zmeny vo výučbe jazykov prinesie nová akreditácia?
- Ako a kedy sa budú dať vykonať zmeny (prihlásenie/odhlásenie) v povinne voliteľných a výberových predmetoch pred letným semestrom?
- Koľko kreditov je potrebných na postup do vyššieho ročníka alebo opakovanie ročníka?
- Ako prestúpiť v prípade záujmu na iný študijný program?
- Akým spôsobom bude organizovaná výučba v letnom semestri?
Tešíme sa na Vašu účasť a Vaše otázky. Využite tento priestor na zistenie odpovedí na otázky, ktoré potrebujete zodpovedať ohľadom Vášho štúdia na FRI UNIZA.
Vytvorené 30.01.2022 22:57, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Najväčší neutrálny peeringový uzol v Českej republike, NIX.CZ, ktorý tiež prevádzkuje slovenský peeringový uzol NIX.SK, nadviazal spoluprácu s Fakultou riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Táto fakulta, ako jedna z mála na Slovensku, učí svojich študentov aplikované sieťové technológie, teda pripravuje budúcich inžinierov pre sieťárske profesie. Prvým krokom užšej spolupráce oboch inštitúcií bolo odovzdanie nevyužitých switchov Nexus 7010. Tieto zariadenia venovali zástupcovia NIX.CZ žilinským pedagógom pre potreby praktickej výučby.
„V rámci výučby kladú kolegovia z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity veľký dôraz na prepojenie sieťárskej teórie s praxou, vďaka čomu majú študenti možnosť obsiahnuť si sieťové prvky a prácu s nimi už v rámci svojho vysokoškolského štúdia. Tento prístup je nám veľmi blízky a sympatický, a preto sme sa rozhodli podporiť výučbu budúcich sieťových administrátorov venovaním switchov Nexus 7010,“ uviedol Marian Rychtecký, technický riaditeľ združenia NIX.CZ.
„Týmto by samozrejme naša spolupráca nemala skončiť. Do budúcnosti počítame s tým, že by sme pripravili spoločné projekty týkajúce sa vzdelávania budúcich sieťárov pre ich lepšie uplatnenie v praxi. Spolupráca s akademickým prostredím bola vždy pre naše združenie dôležitá,“ doplnil Adam Golecký, riaditeľ združenia NIX.CZ.
Fakulta riadenia a informatiky UNIZA ponúka v súčasnosti atraktívne sieťarske študijné programy na oboch stupňoch štúdia: Informačné a sieťové technológie (bakalárske štúdium), Aplikované sieťové inžinierstvo (inžinierske štúdium).
Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity je moderný vysokoškolský ústav s viac ako tridsaťročnou tradíciou. Na prvom a druhom stupni vysokoškolského štúdia sa aktuálne vzdeláva takmer 1600 študentov, ktorí navštevujú dvanásť akreditovaných študijných programov. Fakulta riadenia a informatiky ponúka špičkové vzdelanie a výskum v oblasti informatiky, manažmentu, informačných a sieťových technológií na jednom mieste.
NIX.CZ združuje už viac ako 25 rokov českých i zahraničných poskytovateľov internetových služieb, a to za účelom vzájomného prepojenia ich sietí. Český neutrálny peeringový uzol poskytuje svoje služby okrem siedmich pražských lokalít aj vo Viedni a v Bratislave, v slovenskej metropole ide o vlastný peeringový uzol NIX.SK.
Vytvorené 30.01.2022 16:01, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Akademický senát Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline oznamuje členom akademickej obce FRI, že na svojom zasadnutí 21.1.2022 zvolil doc. Ing. Emila Kršáka, PhD. za kandidáta na dekana na funkčné obdobie od 1.4.2022 do 31.3.2026.
Zvolený kandidát sa funkcie ujme po vymenovaní za dekana rektorom Žilinskej univerzity v Žiline.
Vytvorené 28.01.2022 10:56, Ing. Veronika Olešnaníková, PhD.
Srdečne pozývame študentov 1. a 2. ročníka bakalárskeho študijného programu Manažment na informačné stretnutie k novej akreditácii. Stretnutie sa uskutoční 28. januára o 10:00 h. online prostredníctvom MS Teams. Link na pripojenie sa nachádza v tíme edu-fri-studenti-Bc pre príslušný ročník študijného programu Manažment.
Účasť na stretnutí je dôležitá, nakoľko budú predstavené plánované inovácie v rámci tohto študijného programu. Zo stretnutia bude k dispozícii záznam pre tých študentov, ktorí sa nebudú môcť zúčastniť.
V prípade otázok kontaktujte prodekana pre vzdelávanie
prostredníctvom MS Teams. Tešíme sa na online stretnutie.
Vytvorené 28.01.2022 06:47, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
Tento
týždeň sa uskutočnila úspešná obhajoba fakultnej praxe s názvom Zber a
anotácia dát pre trénovanie umelej inteligencie v biomedicínskych aplikáciách
pod vedením prof. Mgr. Ivana Cimráka, Dr. Študenti študijného programu
Informatika – Zdenko Pečeňa a Tomáš Štulrajter pracovali so známou
a verejne dostupnou databázou CBIS-DDSM, ktorá obsahuje mamografické röntgenové
snímky zachycujúce nádorové nálezy. Podarilo sa im vytrénovať konvolučnú
neurónovú sieť, ktorá vedela rozlíšiť nádorové nálezy od zdravého tkaniva s presnosťou
82 %. Taktiež objavili, že v databáze sa nachádzajú nálezy, ktoré nie sú
anotované, čo im potvrdili aj lekári a odborníci, na ktorých sa s problémom
obrátili. Následne vytvorili program (obrázok nižšie), využívajúci ich natrénovanú neurónovú
sieť, ktorého cieľom bolo prehľadať jednotlivé mamografické snímky a
identifikovať neoznačené nálezy tak, aby mohli byť anotované a doplnené do
databázy.
Pripomíname študentom, že na fakultnú prax pre rok 2022 sa môžu prihlásiť do 31. januára. Témy a bližšie informácie nájdu TU.
Vytvorené 26.01.2022 21:37, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
S radosťou Vám oznamujeme podpísanie memoranda o spolupráci s naším dlhoročným partnerom – spoločnosťou IPESOFT. Rozširujeme tak zoznam autorít praxe, ktoré nám pomáhajú skvalitňovať naše atraktívne študijné programy. Tešíme sa na intenzívnu spoluprácu v oblasti vzdelávania.
Vytvorené 26.01.2022 19:18, doc. Ing. Viliam Lendel, PhD.
V stredu 20.01.2022 a štvrtok 21.01.2022 sa uskutočnil kick-off meeting projektu Erasmus+ KA220-SCH s názvom OOP4FUN - Object Oriented Programming for Fun. FRI UNIZA je koodinátorom projektu. Zodpovedým riešiteľom je Ing. Michal Varga, PhD. Projekt nadväzuje na aktivity HOOP.
Náš projekt s trvaním 32 mesiacov je financovaný programom Erasmus+ v oblasti “Cooperation partnerships in school education” s celkovým rozpočtom 283228,00€.
Hlavnou myšlienkou projektu je podporiť učiteľov programovania na stredných školách v ich misii IT vyučovania, nezávisle od toho, či sa ich študenti stanú IT expertmi alebo budú študovať IT na vysokej škole. Preto je cieľom projektu vytvoriť nové alebo prepracovať existujúce študijné plány pre predmety zamerané na IT, vrátane použitia inovatívnych metód vyučovania, čo zahŕňa implementáciu aj tzv. agilných metód, komunikačných zručnosti a tímovej práce. V rámci projektu stredoškolskí učitelia pilotne získajú znalosti a skúsenosti ako implementovať nové študijné plány na vlastných sterdných školách. Projekt je zameraný na objektovo orientované programovanie, pri ktorého rozvíjaní sa zameriame predovšetkým na vývoj hier, aby sa nám podarilo motivavať študentov i študentky a aby sa zvýšil ich záujem o STEM vo všeobecnosti.
Napriek tomu, že sa prvé projektové stretnutie muselo uskutočniť online formou, partneri dosiahli všetky naplánované aktivity - spoznali sa navzájom, prerokovali rámcový obsah projektu, poradili sa o spôsobe projektového riadenia a spolupráce a tiež o začatí riešenia prvého projektového výsledku, ktorý im umožní preskúmať, učiť a implementovať zmeny popísané v projektových cieľoch.
V projektovom konzorciu sú tri Fakulty riadenia a informatiky - naša zo Žilinskej univerzity v Žiline, chorvátska zo Záhrebskej univerzity a srbská z Belehradskej univerzity. Ďalšími partnermi z vysokoškolského prostredia sú Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice a Fakulta matematiky a informatiky Hoschschule für Technik und Wirtschaft z Drážďan. V projektovom konzorciu je aj päť stredných škôl: Srednja škola Ivanec, Gymnazium Pardubice, Obchodná akadémia Považská Bystrica, Gimnazija Ivanjica a Gymnasium Dresden-Plauen.
Vytvorené 21.01.2022 11:26, doc. Ing. Peter Márton, PhD.
Modal Header
Some text in the modal.
Kalendár
Prijímacie konanie
Rýchle linky
- Adresár zamestnancov UNIZA
- Alumni FRI
- Azure DevTools For Teaching
- Cisco Netacad
- Časopis HRM&E
- Časopis m:se
- Dochádzkový systém
- E-vzdelávanie
- Evidencia záverečných prác
- Externé záverečné práce
- FRI students klub
- Helpdesk FRI
- Knižnica
- Neoficiálne (Jean de Mijon)
- Online skúšanie
- Projekty inžinierskeho štúdia
- Rezervácia učební
- Rozvrhy
- Stravovanie UNIZA
- Študenti so špecifickými potrebami
- Webmail študenti
- Webmail zamestnanci
- Záverečné práce
- Zmena LDAP hesla
- Žilinská univerzita